Regionalny System Ostrzegania

System powiadamiania o oszustach działa w aplikacji RSO

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku nawiązała współpracę z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w ramach Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). 

RSO jest darmową aplikacją mobilną na telefony komórkowe, dzięki której w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. Informacje dostępne są także w telegazecie. 

System działa od 2015 roku. Do tej pory przekazywane informacje dotyczyły przede wszystkim ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Od kwietnia 2017 roku, mieszkańcy naszego województwa są informowani także o próbach oszustw metodą na wnuczka lub policjanta. Komunikat pojawi się jako powiadomienie w aplikacji mobilnej, czy telegazecie już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby. 

RSO jest darmową, bezpieczną aplikacją, dzięki której w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. O potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do Internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną aplikację na telefon komórkowy. Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Komunikat, który pojawia się w RSO jest ogólną informacją o metodach i sposobach działania sprawców. Skierowany jest do wszystkich odbiorców systemu, jednak szczególnie uwrażliwia osoby młodsze, które zazwyczaj z niego korzystają, aby zwróciły uwagę na bliskich - seniorów oraz inne osoby z otoczenia, które mogą stać się ofiarami oszustów. Komunikat jest aktywny przez 8 godzin. 

Szczegóły dostępne są pod linkiem:

http://www.gdansk.uw.gov.pl/pomorskie-ostrzezenia-regionalny-system-ostrzegania

Powrót na górę strony