Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok

Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok

Przed nami okres świątecznych przygotowań. Czas wyjazdów, kupowania prezentów, czas spotkań z rodziną, i czas zabawy, a także uczestnictwa w różnych imprezach rozrywkowych towarzyszących Nocy Sylwestrowej. Wszystko to niesie pewne zagrożenia. Wychodząc im naprzeciw Pomorska Policja podejmuje różnego rodzaju działania prewencyjne, służące zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. To jednak nie wystarczy. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji każdy powinien wiedzieć, gdzie i jakie grożą mu niebezpieczeństwa. Oto kilka najprostszych zasad, o których należy pamiętać.

Robiąc zakupy przedświąteczne w dużych centrach handlowych, jadąc pociągiem lub autobusem należy zwrócić szczególną uwagę na „kieszonkowców”. Osoby takie stwarzają tzw. „sztuczny tłok”, dlatego zawsze należy mocno trzymać torebkę, a portfel schować w wewnętrznej kieszeni uniemożliwiającej jego wyciągnięcie. W pociągach natomiast powinno się unikać pustych przedziałów i nie należy przyjmować poczęstunku od przygodnych towarzyszy podróży, w szczególności alkoholu. Pod jego wpływem można łatwiej stać się ofiarą przestępców.

Opuszczając dom całą rodziną należy właściwie zabezpieczyć mieszkanie. Warto też poprosić sąsiadów, aby zwrócili uwagę czy ktoś obcy nie kręci się w pobliżu posesji.

Pozostawiając pojazd bez nadzoru należy pamiętać aby nie zostawiać na siedzeniu torebki, portfela, wartościowych przedmiotów takich jak aparat fotograficzny, telefon, laptop, itp.,gdyż stanowią łatwy łup dla złodzieja.

Podczas masowych imprez, Nocy Sylwestrowej zwłaszcza na świeżym powietrzu, nie należy zapominać o dzieciach towarzyszących dorosłym, stale mając je pod opieką.

Środkami pirotechnicznymi posługiwać się mogą tylko osoby dorosłe, sprzedaż osobom niepełnoletnim jest zabroniona. Przed użyciem każdego rodzaju fajerwerków należy przeczytać obowiązkowo instrukcję obsługi. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli zauważymy osoby, które naszym zdaniem zachowują się podejrzanie nie obawiajmy się się zadzwonić na Policję (z telefonu stacjonarnego na numer 997, a z telefonu komórkowego na 112). Pamiętajmy, że skuteczność pracy Policji w dużej mierze zależy od właściwych postaw obywatelskich.

Powrót na górę strony