Wydarzenia

PODPISANIE POROZUMIENIA WYKONAWCZEGO POMIĘDZY POLSKĄ I SZWEDZKĄ POLICJĄ

28 marca 2017 roku w szwedzkiej miejscowości Malmoe podpisane zostało Porozumienie wykonawcze pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Policji Państwowej Królestwa Szwecji o współpracy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z Szefem Policji Regionu Południowego.

28 marca w szwedzkiej miejscowości Malmoe podpisane zostało Porozumienie wykonawcze pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Policji Państwowej Królestwa Szwecji o współpracy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z Szefem Policji Regionu Południowego.

W imieniu szefa polskiej Policji porozumienie parafował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk. Przewidziana w porozumieniu współpraca polegać ma na bezpośredniej wymianie informacji o przestępstwach popełnianych na terenach właściwych dla komend wojewódzkich w Gdańsku i Szczecinie oraz Policji Regionu Południowego Królestwa Szwecji, w tym przestępstwach popełnianych w trakcie międzynarodowych imprez masowych o charakterze transgranicznym. Dokument dotyczy także organizacji współpracy szkoleniowej oraz programów w zakresie zapobiegania poważnej przestępczości.

Porozumienie powstało z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku na bazie wieloletniej współpracy z policją Hrabstwa Blekinge. Zmiany organizacyjne Policji szwedzkiej i utworzenie Regionu Południowego ze stolicą w Malmoe, dały szansę na rozszerzenie współpracy lokalnej w Polsce o Policję wojewódzka zachodniopomorskiego.

W składzie delegacji polskiej Policji znaleźli się insp. Jarosław Rzymkowski – Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, mł. insp. Jacek Cegieła – Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, a także mł. insp. Irmina Gołębiewska – Zastępca Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz Pan Marek Antonowicz - radca prawny zespołu do spraw prawa międzynarodowego Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP.

Spotkanie stanowiło także doskonałą okazję do omówienia stanu bieżącej współpracy służb Policji Polski i Szwecji, zapoznania się z aktualnymi problemami w zakresie zwalczania przestępczości ekonomicznej i narkotykowej. Omówiono również możliwości dalszego zacieśnienia polsko-szwedzkiej współpracy policyjnej na szczeblu centralnym.

Podczas wizyty w Szwecji delegacja polskiej Policji miała także możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Komendy Regionu Południowego Policji w Malmoe, gdzie omówiono trendy oraz charakterystykę przestępczości na terenie miasta.

Powrót na górę strony