Wydarzenia

KONFERENCJA O PRZESTĘPCZOŚCI FARMACEUTYCZNEJ

Od 26 do 28 czerwca 2013r. Alicante w Hiszpanii odbywała się konferencja po tytułem „Pharmacrime" zorganizowana przez Europol i OHIM (Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w zakresie wzorów i znaków towarów) przy wsparciu Instytutu Bezpieczeństwa Farmaceutycznego – organizacji reprezentującej największe firmy farmaceutyczne. Polską Policję reprezentowała Zastępca Naczelnika Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku podinsp. Małgorzata Gliniecka-Kubiak.

W Alicante w Hiszpanii odbyła się konferencja po tytułem „Pharmacrime" zorganizowana przez Europol i OHIM (Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w zakresie wzorów i znaków towarów) przy wsparciu Instytutu Bezpieczeństwa Farmaceutycznego – organizacji reprezentującej największe firmy farmaceutyczne. Polską Policję reprezentowała Zastępca Naczelnika Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku podinsp. Małgorzata Gliniecka-Kubiak.

Od 26 do 28 czerwca br. w miejscowości Alicante w Hiszpanii odbyła się konferencja pod nazwą „Pharmacrime”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Policji, Służby Celnej, instytucji zajmujących się regulacją ochrony zdrowia i prawa farmaceutycznego wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także przedstawiciele Europolu, Interpolu, Rady Europy (EDQM), WCO, WGEO i sektora prywatnego – reprezentanci firm farmaceutycznych. Polską Policję reprezentowała Zastępca Naczelnika Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP W Gdańsku podinsp. Małgorzata Gliniecka-Kubiak.

Podczas konferencji eksperci z sektora publicznego i prywatnego wymienili się wiedzą i doświadczeniami w zwalczaniu tego typu przestępczości. Omówiono definicję „przestępczości farmaceutycznej" oraz podkreślono potrzebę wzajemnej współpracy i koordynacji działań, z uwagi na transgraniczny charakter przestępstw i wykorzystanie internetu do ich popełniania. Dodatkowo zwrócono uwagę na specyficzne problemy w walce z przestępczością farmaceutyczną występujące w poszczególnych krajach, potrzebę ujednolicenia przepisów prawnych w krajach unijnych oraz stworzenia platformy wymiany informacji w tym zakresie.

Wielokrotnie podkreślano, że przestępczości farmaceutyczna jest bardzo opłacalna dla przestępców, a jednocześnie może mieć bardzo niebezpieczne skutki dla obywateli. Z tego powodu zebrano wszystkie zainteresowane strony i zachęcono do wymiany i poprawy komunikacji, przy jednoczesnym zapewnieniu wsparcia ze strony Europolu.

Powrót na górę strony