Wydarzenia

SZKOLENIE W FEDERALNYM URZĘDZIE KRYMINALNYM W NIEMCZECH

Od 10 do 14 czerwca 2013r. kom. Magdalena Orzechowska-Bączyk z Sekcji Psychologów KWP w Gdańsku uczestniczyła w kursie analizy kryminalnej dla zaawansowanych zorganizowanym przez Federalny Urząd Kryminalny Niemiec w Wiesbaden.

Od 10 do 14 czerwca br. kom. Magdalena Orzechowska-Bączyk z Sekcji Psychologów KWP w Gdańsku uczestniczyła w kursie analizy kryminalnej dla zaawansowanych zorganizowanym przez Federalny Urząd Kryminalny Niemiec w Wiesbaden.

Uczestnikami międzynarodowego szkolenia z analizy kryminalnej byli śledczy (14 osób) oraz psychologowie policyjni (3 osoby) z Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Holandii pełniący służbę w specjalistycznych komórkach zajmujących się wykrywaniem sprawców przestępstw seksualnych, zabójstw oraz innych ciężkich przestępstw z użyciem przemocy.

Zajęcia miały charakter warsztatowy, odbywały się w małych grupach ćwiczeniowych i polegały na ćwiczeniu kolejnych etapów procesu analitycznego. Analiza operacyjna sprawy (OFA) polega na m.in. metodycznej rekonstrukcji zdarzenia przestępczego w oparciu o dane obiektywne pochodzące m.in. z oględzin miejsca przestępstwa, sekcji zwłok oraz różnego rodzaju ekspertyz wykonanych przez biegłych. Jednym z najważniejszych założeń OFA jest praca w interdyscyplinarnym zespole. Grupa analityczna złożona z minimum 3 certyfikowanych analityków, psychologa, lekarza sądowego oraz innych ekspertów (w zależności od sprawy) weryfikuje lub falsyfikuje hipotezy na temat przebiegu przestępstwa oraz jego sprawcy. Efektem finalnym są wskazania dla prowadzących śledztwo. Analiza operacyjna sprawy (OFA) jest metodą kryminalistyczno-kryminologiczną stosowana z powodzeniem w policji niemieckiej od przeszło dziesięciu lat i nie należy jej mylić z klasycznie rozumianym pojęciem analizy kryminalnej.

Zaproszenie wystosowane przez Krajowy Urząd Kryminalny Niemiec dla policjantki z Sekcji Psychologów KWP w Gdańsku było wkładem tegoż urzędu w projekt unijny LdV „Niebezpieczne umysły”, o którego finansowanie ubiega się Wojewódzka Komenda Policji w Gdańsku. Partnerami projektu są funkcjonariusze z Krajowego Urzędu Kryminalnego w Meklemburgii - Pomorzu Przednim (Niemcy), Policji Kantonalnej w Bernie (Szwajcaria) oraz Urzędu Kryminalnego w Wiedniu (Austria). Dotychczasowe kontakty robocze z funkcjonariuszami z Niemiec i Szwajcarii zaowocowały wspólnymi dwiema analizami zabójstw w międzynarodowym, interdyscyplinarnym zespole oraz spotkaniem roboczym w ramach projektu.

Powrót na górę strony