Wiadomości

Starogard Gdański - przemoc w rodzinie

Data publikacji 11.03.2009

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy ze strony członka rodziny. Jeśli Twój partner, partnerka, dziecko lub inna osoba krzywdzi Ciebie lub Twoich bliskich - RATUJ SIĘ! NIE WSTYDŹ SIĘ! SZUKAJ POMOCY!

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy ze strony członka rodziny. Jeśli Twój partner, partnerka, dziecko lub inna osoba krzywdzi Ciebie lub Twoich bliskich - RATUJ SIĘ! NIE WSTYDŹ SIĘ! SZUKAJ POMOCY!

Przemoc w rodzinie to zamierzone działanie przeciwko członkowi rodziny, które powoduje cierpienie, szkody oraz narusza prawa i dobra osobiste człowieka. Sprawca tego przestępstwa najczęściej wykorzystuje przewagę siły fizycznej powodując cierpienie fizyczne lub psychiczne. Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo.

Statystyczną skalę tego zjawiska obrazują policyjne statystyki prowadzone przez Komendę Główną Policji. Z informacji przedstawionych wynika, że ofiarami przemocy w polskich domach są głównie kobiety. Niejednokrotnie bite w czterech ścianach swojego mieszkania zaciskają zęby z bólu i milczą. Nie mówią nikomu o tym co muszą przeżywać. Każdego dnia starają się skutecznie ukryć przed ludźmi powstałe w wyniku bicia siniaki. Dlaczego nie szukają pomocy ? Dlaczego boją się poprosić o pomoc? Dlaczego starają się wszystko ukryć przed ludźmi? Postępują tak bo odczuwają lęk przed zemstą, odczuwają wstyd i upokorzenie. Niejednokrotnie ofiary tej przemocy czują się winne, gorsze i większość z nich żyje w przekonaniu, że zasłużyły na taki los.

PAMIĘTAJMY!

Sprawca przemocy, gdy czuje się bezkarny dalej będzie stosował przemoc bez względu na składane obietnice, a następnym razem może być znacznie gorzej!

Policjant jest zazwyczaj pierwszym przedstawicielem organów ścigania wzywanym w sytuacji przemocy w rodzinie. Do podstawowych zadań Policji, zgodnie z ustawą o Policji, należy ochrona życia, zdrowia i mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra. Oznacza to obowiązek ochrony osób słabszych i krzywdzonych.

Każda osoba wzywająca policję ma prawo do:

  • zapewnienia jej przez interweniujących policjantów doraźnego bezpieczeństwa (art.15, ust. l, pkt 3 ustawy o Policji - Policjanci wykonując czynności mają prawo zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia),
  • uzyskania informacji, kto przyjechał na wezwanie
  • wykorzystania dokumentacji interwencji policyjnych jako dowodów w sprawie karnej przeciw sprawcy przemocy,
  • zgłoszenia interweniujących osób na świadków w sprawie karnej przeciw sprawcy przemocy. PAMIĘTAJ - MOŻESZ ZATRZYMAĆ PRZEMOC! MOŻESZ UZYSKAĆ POMOC DLA SIEBIE I SWOICH BLISKICH! JEST TO JEDYNA DROGA DO NORMALNOŚCI W ŻYCIU TWOIM I TWOJEJ RODZINY!

    Jeśli chcesz przeciwdziałać przemocy w Twojej rodzinie skontaktuj się ze swoim dzielnicowym. Od niego uzyskasz wszelkie niezbędne informacje jak dalej postępować. Policjant również wskaże Ci placówki świadczące pomoc ofiarom przemocy.

    • Zdjecie
  • Powrót na górę strony