Wiadomości

KWP Gdańsk - jutro pomorska policja przeprowadzi działania prewencyjno-kontrolne pod hasłem "Prędkość".

Data publikacji 26.02.2009

Trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu. To niewątpliwie jedna z największych zdobyczy cywilizacji. Daje mobilność, niezależność i często sporo radości. Jednak auto to także niebezpieczne narzędzie, które w ręku nieodpowiedzialnego kierowcy może stać się zagrożeniem dla życia i zdrowia każdego z nas.

Trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu. To niewątpliwie jedna z największych zdobyczy cywilizacji. Daje mobilność, niezależność i często sporo radości. Jednak auto to także niebezpieczne narzędzie, które w ręku nieodpowiedzialnego kierowcy może stać się zagrożeniem dla życia i zdrowia każdego z nas.

W 2008 roku w województwie pomorskim doszło do 3200 wypadków drogowych, w tym 822 spowodowanych niedostosowaniem prędkości do panujących warunków. To 35 % spośród wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami, w których zginęło aż 75 osób, a 1300 zostało rannych.

Jutro pomorscy policjanci przeprowadzą działania prewencyjno kontrolne pod nazwą "Prędkość". Działania te będą prowadzone na terenie całego województwa, a szczególnym nadzorem zostaną objęte miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. Celem tej akcji jest represjonowanie kierowców rozwijających nadmierną prędkość, którzy stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Należy pamiętać, że prędkość dozwolona nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Kierując autem każdorazowo należy dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Jazda z nadmierną prędkością uniemożliwia szybką reakcję na ewentualne zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Policjanci będą nie tylko zatrzymywać kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość, ale także uświadamiać wszystkim "piratom drogowym", jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą jazda za szybka jazda.

Nadmierna prędkość stanowi śmiertelne zagrożenie dla niechronionych użytkowników dróg: pieszych i rowerzystów. W miastach i małych miejscowościach ponad 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość - mimo obowiązującego ograniczenia do 50 km/h średnia prędkość pojazdów przejeżdżających przez niewielkie miejscowości to 76 km/h. Stanowi to śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla niechronionych uczestników ruchu - przy potrąceniu przez pojazd jadący z prędkością 50 km/h (po hamowaniu) prawdopodobieństwo śmierci pieszego wynosi 90%.

Wedle badań spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek ogólnej liczby wypadków o 10%, a wypadków śmiertelnych o 20 %.

Pojęcie nadmiernej prędkości jazdy obejmuje zarówno prędkość wykraczającą poza obowiązujące ograniczenie, jak i prędkość zbyt wysoką w stosunku do warunków panujących na drodze, warunków atmosferycznych oraz indywidualnych cech kierowcy.

Nadmierna prędkość pojazdów, szczególnie w obszarach zabudowanych, jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzieje się tak z następujących względów:

Im wyższa prędkość, tym dłuższa jest droga hamowania.

Im wyższa prędkość pojazdu, tym trudniej uniknąć zderzenia.

Im wyższa jest prędkość jazdy, tym poważniejsze są obrażenia u ofiar wypadków

Stan bezpieczeństwa na polskich drogach można poprawić pod warunkiem, że pojęcia bezpieczeństwa ruchu drogowego nie będziemy ograniczać do stanu dróg i zdobyczy technologicznych zastosowanych w samochodach. Pamiętajmy, że przyczyną 80% wypadków jest błąd człowieka, a badania europejskie wykazują, że blisko 25% wypadków jest skutkiem błędnej oceny prędkości przez kierowcę.

Niewątpliwie najskuteczniejszym sposobem dyscyplinowania kierujących jest rozszerzenie urządzeń do automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym (wideorejestratory i fotoradary).

W 2008 roku przy użyciu fotoradarów pomorska policja ujawniła blisko 27 tys. wykroczeń. Od kilku lat trwają prace nad powstaniem centrum automatycznej obsługi fotoradarów, co związane będzie nie tylko z automatyczną obróbką zarejestrowanego materiału, ale również przeniesieniem odpowiedzialności ze sprawców na właścicieli pojazdów.
Powrót na górę strony