Wiadomości

KWP Gdańsk - psy służbowe - dementujemy nieprawdziwe informacje

Data publikacji 25.02.2009

W związku z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi żywienia i odrobaczania policyjnych psów służbowych informujemy, że zgodnie z poleceniem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku...

W związku z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi żywienia i odrobaczania policyjnych psów służbowych informujemy, że zgodnie z poleceniem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku:
- środki stosowane do odrobaczania psów służbowych będą kupowane centralnie przez komendę wojewódzką,
- okresowe badania weterynaryjne będą przeprowadzane przez lekarza weterynarii zatrudnionego w komendzie wojewódzkiej,
- decyzje o udaniu się przewodnika psa służbowego do lekarza weterynarii muszą być uzgadniane z Naczelnikiem Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku.

Pismo z powyższymi poleceniami zostało rozesłane do wszystkich jednostek garnizonu pomorskiego, by mogli zapoznać się z nimi przewodnicy psów służbowych.

Do tej pory policjanci opiekujący się psami służbowymi indywidualnie odrobaczali swoje zwierzęta. Koszt jednorazowej wizyty u specjalisty wynosił od 60 do 70 zł. Natomiast na dzień dzisiejszy środki odrobaczające będą kupowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku i aplikowane psom przez lekarza weterynarii pracującego w KWP w Gdańsku. Dzięki takiemu rozwiązaniu kwartalnie jesteśmy w stanie ograniczyć koszty działalności w tym zakresie nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Absolutnie nie jest prawdą abyśmy w ramach oszczędności w jakikolwiek sposób ograniczali koszty związane z wyżywieniem psów. Sytuacja ta jest jasno określona przez wewnętrzne przepisy policyjne i nie może być od tego żadnych odstępstw. Psy służbowe niezmiennie będą żywione z pieniędzy Policji.

Jak widać, w piśmie dotyczącym rozwiązań z zakresu profilaktyki i leczenia psów służbowych, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku w ani jednym zdaniu nie stwierdził, że psy służbowe nie będą karmione z funduszy Policji. Ta kwestia w piśmie w ogóle nie jest poruszana, a zarzut, że to przewodnicy psów będą musieli ponosić koszty związane z żywieniem zwierząt jest nieprawdziwy.

Decyzja w sprawie psów służbowych

Powrót na górę strony