Wiadomości

Uwaga na wiadomości z linkami do fałszywego serwisu płatności za towar wystawiony na serwisie ogłoszeniowym

Data publikacji 12.01.2021

Przestępcy są coraz bardziej aktywni. Oszuści podszywają się pod usługę płatności za towar wystawiony na jednym z serwisów ogłoszeniowych. Ich celem jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego. Pokrzywdzony zostaje przez nich zaczepiony przez komunikator internetowy, gdzie oszust prosi o możliwość sposobu zapłaty przez ten serwis ogłoszeniowy. Wysyłany jest przy tym link do fałszywego serwisu płatności. Niestety, zamiast otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot, z kont sprzedających znikają pieniądze. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

W ostatnich dniach sopoccy policjanci zostali powiadomieni o kilku oszustwach, gdzie sprawcy w wiadomościach przesłanych do osób sprzedających przedmioty w serwisie ogłoszeniowym informują o chęci kupna i wysyłają też link do fałszywego serwisu płatności. Sprzedający po podaniu danych wrażliwych karty płatniczej tracą pieniądze z kont.

W weekend pewna mieszkanka Sopotu poinformowała policjantów, że na jednym z serwisów ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż oprawki dziecięce za ok. 50 zł. Osoba zainteresowana ich  kupnem nawiązała z nią kontakt za pomocą komunikatora internetowego. W rozmowie przekazała też sprzedającej, że chciałaby zapłacić za przedmiot poprzez serwis ogłoszeniowy i wyjaśniła jej na czym to polega, jednocześnie wysyłając link do serwisu płatności, w który trzeba wejść i wypełnić formularz. Niczego nie podejrzewająca sopocianka weszła w ten link. Przekonana, że jest na stronie serwisu ogłoszeniowego, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała krok po kroku wszystkie polecenia. Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej i zatwierdzała. W pewnym momencie dostała też informację, że za chwilę dostanie sms-a z kodem i aby połączyć swoją kartę płatniczą z serwisem płatniczym musi wpisać ten kod. Sopocianka do końca wypełniała całą procedurę, aż pojawiła się informacja, że jej karta nie została poprawnie zweryfikowana. Powtórzyła ona całą procedurę, a gdy ponownie nie udało się dokończyć procedury weszła na swoje konto bankowe i zauważyła, że z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych. Dopiero wtedy mieszkanka Sopotu zorientowała się, że link, na który weszła, przekierował ją na fałszywą stronę serwisu płatności i o całym oszustwie powiadomiła sopockich policjantów. Ponadto podczas zgłaszania zawiadomienia w Komendzie Miejskiej Policji w Sopocie pokrzywdzona dopiero zauważyła, że otrzymana wiadomość sms z kodem jest bez polskich znaków. W podobny sposób zostały oszukane dwie inne osoby, które o całej sytuacji również powiadomiły sopockich policjantów.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki. Zanim przekażecie dane wrażliwe swojej karty bankowej i zlecicie jakąś transakcję zastanówcie się, czy w ten sposób nie przekazujecie danym obcym osobom, które mogą je wykorzystać. Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdźmy też, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

  • logo kwp
Powrót na górę strony