Wiadomości

10 GRUDNIA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

Data publikacji 10.12.2020

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw” ”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby” Corocznie, 10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka , na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 r.

W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zapisano najważniejsze prawa przysługujące wszystkim ludziom - niezależnie od płci, rasy, wyznania i korzeni kulturowych. To prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych.

10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, to także święto osób zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka. Historia pokazuje, jak wiele osób, z różnych kontynentów i kultur, wkładało wysiłek w walkę  o prawa człowieka. Wiele z tych osób doznało z tego powodu prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na współczesne wyzwania w obszarze praw człowieka.

Chociaż Deklaracja jest wyrazem woli politycznej, a nie prawnie wiążącym dokumentem o randze traktatu czy konwencji, uważa się ją za pierwsze znaczące dokonanie ONZ 
w dziedzinie ochrony praw człowieka. Z czasem stała się podstawowym źródłem międzynarodowych aktów chroniących prawa człowieka.

Dla obywateli europejskich prawa te są określone zostały w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka podpisanej w 1950 roku. Rządy 47 państw członkowskich Rady Europy są zobowiązane do respektowania tych praw, a Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nadzoruje ich wdrażanie. Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka, a jej postanowienia weszły do polskiego porządku prawnego w  dniu 19 stycznia 1993 roku.

W grudniu  2004 r. w polskiej Policji ustanowiono unikatowy na skalę międzynarodową projekt pod nazwą Sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Pełnomocnicy ustanowieni zostali w Komendzie Głównej Policji, Komendzie Stołecznej Policji, komendach wojewódzkich Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji oraz szkołach Policji. W wielu z tych jednostek stworzono także zespoły ds. ochrony praw człowieka, w skład których wchodzą pełnomocnicy. Istotną rolę w tym systemie pełnią także nieetatowi liderzy ds. ochrony praw człowieka, ustanowieni w większości komend powiatowych/ miejskich/ rejonowych w całej Polsce. Wszystkie te osoby na co dzień urzeczywistniają wymiar Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz wielu innych dokumentów i aktów prawa krajowego i międzynarodowego, które regulują zagadnienia związane z prawami człowieka.

Policyjni pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka nie stanowią części pionu śledczego ścigającego zdarzających się czasem nieuczciwych policjantów. Nie są też częścią mechanizmów kontrolnych w Policji. Działania pełnomocników sprowadzają się przede wszystkim do prowadzenia działań szkoleniowych o charakterze profilaktycznym lub tzw. post- incydentalnym. Szkolenia dotyczą przede wszystkim oddziaływania na postawę policjantów i pracowników Policji w sferze etyki zawodowej, respektowania praw człowieka, w tym traktowania innych osób w sposób wolny od uprzedzeń i dyskryminacji. W indywidualnie zgłaszanych przypadkach działania mogą też mieć charakter pomocowo- interwencyjny.

W garnizonie pomorskim  Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdański ds. Ochrony Praw Człowieka jest mł.insp Hanna Kowalewicz. Siedziba pełnomocnika znajduje się przy ul. Biskupa 23 , p.227.

Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku znajduje się zakładka pn. Respektuj Prawa Człowieka, w której zamieszczone są akty prawe i inne publikacje dotyczące ochrony praw człowieka, a które mogą wspomóc i ułatwić codzienna służbęi pracę w Policji.

Czy wiesz, co symbolizuje to logo?

Jest to znak rozpoznawczy Sieci pełnomocników. Logo zostało zaprojektowane przez młodego policjanta z garnizonu łódzkiego Pana Dominika Stanka i dopuszczone do użytku przez Komendanta Głównego Policji. Logo obrazuje tarczę, jako symbol obrony. Paragraf widoczny w środku oznacza ochronę prawną i respektowanie prawa. Wyłaniający się obraz twarzy oznacza każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek oraz inne cechy. Kolor niebieski jest związany z kolorem munduru policyjnego. Razem logo tworzy motto „Chronimy Praw Człowieka”.

 

Powrót na górę strony