Wiadomości

KWP Gdańsk - bezpieczne ferie - sprawdź autobus!

Data publikacji 22.01.2009

2 lutego br. rozpoczną się dwutygodniowe ferie dla dzieci i młodzieży naszego województwa. By zapewnić bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży pomorscy policjanci sprawdzą autobusy przewożące dzieci na wypoczynek, a także zwiększą nadzór na głównych drogach.

2 lutego br. rozpoczną się dwutygodniowe ferie dla dzieci i młodzieży naszego województwa. By zapewnić bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży pomorscy policjanci sprawdzą autobusy przewożące dzieci na wypoczynek, a także zwiększą nadzór na głównych drogach.

Od 2 do 15 lutego br. będą trwały ferie zimowe dla dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego. Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach wypoczynkowych oraz na szlakach komunikacyjnych stanowi jedno z priorytetowych zadań Policji.

We wszystkich powiatach naszego województwa prowadzone będą działania „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY”, polegające na zwiększeniu nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów wakacyjnych oraz w miejscowościach wypoczynkowych.

By zmniejszyć ilość wypadków (podczas ubiegłorocznych ferii zimowych, w województwie pomorskim, doszło do 61 wypadków, w których 78 osób zostało rannych, a 9 zginęło), policjanci ruchu drogowego będą pełnić służbę w wytypowanych miejscach, na drogach najbardziej zagrożonych wypadkami.

Ich głównym zadaniem będzie konsekwentne ściganie osób naruszających ograniczenia prędkości, eliminacja z ruchu nietrzeźwych kierujących, ujawnianie naruszeń w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i warunków przewożenia dzieci oraz przestrzegania przez pieszych przepisów ruchu drogowego.

W zainteresowaniu Policji znajdą się autobusy przewożące dzieci i młodzież, zwłaszcza w okresie wyjazdów i powrotów z zimowisk. Rodzice bądź organizatorzy chcący upewnić się co do bezpieczeństwa transportu, powinni kontaktować się z komendą miejską/powiatową na terenie swojego powiatu na kilka dni przed planowanym wyjazdem i uzgodnić miejsce i termin kontroli. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.

2 lutego br. w godz. 08.00 - 11:00 policjanci zaplanowali wspólne działania z kilkoma firmami, które włączyły się do tej akcji. Przy pomocy specjalistycznej stacji obsługi pojazdów w n/w miejscach będzie można sprawdzić stan techniczny pojazdu autobusów wyjeżdżających z dziećmi i młodzieżą na ferie zimowe:

- Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku ul. Hallera 142 ,
- Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni ul. Chwaszczyńska 169 ,
- firma Autoconsult ul. Łukasiewicza 2 z Pruszcza Gdańskiego.

Kilka porad dla rodziców:

Gdy dziecko wyjeżdża na zimowisko, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, czy:
- organizator wypoczynku posiada zezwolenie na organizowanie zimowiska w oferowanym miejscu i czy zapewnia opiekę medyczną,
- opiekunowie na zimowisku posiadają przygotowanie zawodowe do tej pracy,
- w czasie przejazdu dzieci będą miały zapewnioną opiekę - na 15 dzieci powinien przypadać jeden opiekun,
- firma przewozowa posiada zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób, dysponuje taborem zastępczym na wypadek awarii, jej kierowcy posiadają świadectwa kwalifikacji i prawo jazdy kat. D lub D1, pojazd wyznaczony do przewozu dzieci ma aktualne badania techniczne (autobus powyżej 15 miejsc - badania co pół roku), ubezpieczenie OC oraz inne (np. NW).

Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty (telefony komórkowe, walkmany, złotą biżuterię, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy).

Przed wyjazdem dobrze również zwrócić dziecku uwagę na to, aby:
- przestrzegało regulaminu zimowiska,
- nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome,
- nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,
- zachowało szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez drogę i nie bawiło się w pobliżu ulicy czy torowiska.

Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:
- umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w szkołach, świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań,
- jeżeli jest to niemożliwe i dzieci pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej,
- zostawmy przy telefonie numery opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe (997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe),
- przekażmy sąsiadom klucze do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania,
- przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

Jeśli dziecko przebywa poza domem na placu zabaw lub na podwórku, powinno pamiętać, że mogą się nim interesować osoby nie zawsze uczciwe. Należy dziecko nauczyć, aby:
- nie opowiadało o wyposażeniu domu, zasobach rodziny i ich stanie majątkowym,
- klucze do mieszkania nosiło zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawało nikomu adresu zamieszkania,
- nie ulegało namowom osób nieznajomych, aby wpuścić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów,
- nie przebywało w miejscach zbierania się osób palących papierosy lub spożywających alkohol,
- nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych,
- nie nawiązywało kontaktów z nieznajomymi proponującymi słodycze, poczęstunek w jakimś barze, spacer w miejsca ustronne lub zapraszającymi do swoich mieszkań,
- nie przyjmowało na przechowanie żadnych przedmiotów od osób nieznajomych (mogą pochodzić z przestępstwa).
Powrót na górę strony