Wiadomości

KWP Gdańsk - Blisko 80% mieszkańców Pomorza czuje się bezpiecznie

Data publikacji 14.01.2009

Mieszkańcy Pomorza w drugiej już edycji badań przestępczości przeprowadzonych na zlecenie Komendy Głównej Policji przez CBOS, DGA oraz TNS OBOP mieli możliwość ocenić pracę policjantów z regionu. Badania oparte są na reprezentatywnej 1000 osobowej próbie mieszkańców Pomorza. Choć blisko 80% z nich czuje się bezpiecznie, Policja nie zamierza spocząć na laurach. Komendant Wojewódzki Policji - nadinsp. Krzysztof Starańczak wyznaczył główne zadania na 2009 rok.

Mieszkańcy Pomorza w drugiej już edycji badań przestępczości przeprowadzonych na zlecenie Komendy Głównej Policji przez CBOS, DGA oraz TNS OBOP mieli możliwość ocenić pracę policjantów z regionu. Badania oparte są na reprezentatywnej 1000 osobowej próbie mieszkańców Pomorza. Choć blisko 80% z nich czuje się bezpiecznie, Policja nie zamierza spocząć na laurach. Komendant Wojewódzki Policji - nadinsp. Krzysztof Starańczak wyznaczył główne zadania na 2009 rok.

Aż 63,7% ankietowanych stwierdziło, że policja jest skuteczna w walce z przestępczością w okolicy miejsca zamieszkania respondentów. O 11,7% w porównaniu z rokiem 2007 wzrosła liczba osób tak twierdzących. Aż 67,8% mieszkańców dobrze oceniło pracę policjantów pełniących służbę w ich najbliższym otoczeniu. I w tym przypadku mieliśmy do czynienia ze wzrostem pozytywnych odpowiedzi o 7,8%. Poczucie bezpieczeństwa deklaruje 79,6% mieszkańców Pomorza. Jest to wzrost o 8,4% w stosunku do badań z roku ubiegłego. W przypadku odpowiedzi na pytanie o unikanie podczas wieczornych spacerów pewnych miejsc, ulic, przez ludzi w obawie o swoje bezpieczeństwo, aż 65,4% mieszkańców Pomorza nie unika tego. Ten wynik jest także o prawie 5% wyższy niż podczas pierwszej edycji badań.

Mieszkańcy naszego regionu wypowiedzieli się także na temat ewentualnych zagrożeń. I tak, aż 70,2% - tj. o 6,7% osób więcej niż w 2007 roku - uznało za mało prawdopodobne włamanie do swojego domu/mieszkania.

Ocena, jaką pomorskim policjantom wystawili mieszkańcy pokrywa się ze statystykami dotyczącymi liczby przestępstw i wykrywalności ich sprawców. Ilość zarejestrowanych przestępstw w odniesieniu do roku 2007 zmniejszyła się w przestępstwach rozbójniczych o 8,6%, w kradzieżach pojazdów o 13,1%, w kradzieżach rzeczy o 5,7%, a w kradzieżach z włamaniem o 10,8%. Wykrywalność sprawców wszystkich przestępstw jest najwyższa od 9 lat i wyniosła 63,6%.

W oparciu o szczegółowe dane zawarte w wynikach badań opinii publicznej Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku wyznaczył głównie zadania, które winny być realizowane w 2009 roku. Są to:

• Zapewnienie widocznej, realnie zwiększonej obecności służb patrolowych w miejscach szczególnie zagrożonych oraz wyższej skuteczności tych służb w reagowaniu na wszelkie zachowania negatywne wpływające na poczucie bezpieczeństwa.
• Dalsze skuteczne ograniczenie pospolitej przestępczości kryminalnej, a także ilości wykroczeń przeciwko mieniu.
• Ograniczenie liczby przestępstw i wykroczeń o charakterze chuligańskim, ekscesów chuligańskich i agresywnych zachowań dorosłych i młodzieży w miejscach publicznych, środkach komunikacji miejskiej i na kolei.
• Realne wparcie działań jednostek terenowych ze strony Komendy Wojewódzkiej Policji.
• Pozbawianie sprawców przestępstw korzyści materialnych pochodzących z przestępstwa.
• Skuteczne zapobieganie i zwalczanie przestępczości nieletnich i na szkodę nieletnich.
• Zapewnienie bezpieczeństwa podczas imprez masowych i w miejscach wypoczynku.
• Dalsza poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
• Likwidowanie stref bezprawia (np. w blokowiskach, miejscach wypoczynku).
• Poprawa jakości obsługi interesantów zgłaszających się do jednostek Policji, konsekwentna realizacja programu wsparcia ofiar przestępstw.
• Szybka i profesjonalna reakcja na zgłaszane zagrożenia, profesjonalne podejście do realizacji obowiązków służbowych.
• Rzetelne wyjaśnianie skarg kierowanych w związku z działaniem Policji.
• Zmiana struktur organizacyjnych poprzez ograniczenie szczebli zarządzania i dyscyplina etatowa w służbach zewnętrznych.


Istotnym zadaniem będzie także ustanowienie i wdrożenie do praktyki efektywnych sposobów wymiany informacji ze społecznościami lokalnymi w celu stałego identyfikowania zagrożeń i ich eliminowania.

Nacisk położony zostanie również na współdziałanie z samorządem terytorialnym i organizacjami pożytku publicznego w celu samoorganizowania się lokalnych społeczności i uczestnictwa obywateli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa.


Realizacja wymienionych zadań będzie możliwa jedynie wtedy, gdy kadra kierownicza wszystkich szczebli z takimi zadaniami się utożsamia, a jednocześnie dysponuje pomysłami odnośnie sposobu realizacji zadań w codziennej służbie. Mając to na uwadze będą dokonywane okresowe oceny kadry kierowniczej w oparciu o następujące kryteria:

• Profesjonalizm i umiejętność podejmowania decyzji
• Umiejętność zarządzania posiadanymi siłami
• Pomysły na poprawę jakości funkcjonowania jednostki/komórki
• Postawa etyczna kierownika komórki organizacyjnej
• Uzyskiwane dotąd wyniki przez jednostkę/podwładnych
• Umiejętność zapobiegania sytuacjom kryzysowym
• Stan dyscypliny, w tym ilość wypadków nadzwyczajnych
• Poziom i jakość współpracy z lokalnymi samorządami
Powrót na górę strony