Wiadomości

Dzięki policjantom 71-latka nie straciła oszczędności życia

Data publikacji 20.10.2020

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i policjanci z kościerskiej policjanci udaremnili przelew pieniędzy dla oszustów. Pomimo prowadzonych wielu akcji edukacyjnych przez policjantów, tym razem ofiarą mogła paść 71-letnia mieszkanka Kościerzyny. Oszuści posługujący się metodą „na wnuczka" i „na policjanta" są nadal aktywni. Sprawą zajmuje się kościerska Policja. Policjanci z Kościerzyny po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą „na wnuczka”. Sprawcy tego typu oszustw są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność czy krytyczne położenie seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc. Naciągacze najczęściej zatrzymywani są dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Do tego zdarzenia doszło wczoraj. Do kobiety w wieku 71 lat zadzwonił telefon - osoba podająca się za policjanta kościerskiej komendy. Dzwoniący prosił o zabezpieczenie pieniędzy na koncie seniora i przelanie pieniędzy na rachunek oszustów. Kobieta przelała wyznaczoną kwotę na konto oszustów. Zreflektowała się jednak i powiadomiła o sytuacji dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Natychmiast Kryminalni kościerskiej komendy, przy współpracy z Wydziałem Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, zablokowali przelew pieniędzy. To działanie mundurowych przyczyniło się do tego, że 71-letnia kobieta nie straciła oszczędności życia. Sprawą zajmuje się kościerska Policja.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Policjanci chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom ze starszymi członkami rodziny, mogą przekazać niezbędną wiedzę.

Te wszystkie przypadki pokazują, że oszuści nie odpuszczają stosując podstęp, wymyślne legendy, różne metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby i wyłudzić od nich pieniądze. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo nie żądają pieniędzy. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą lub żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów!

Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowym 112.

Powrót na górę strony