Wiadomości

KWP Gdańsk - międzynarodowa konferencja Przestępczość intelektualna jako przejaw przestępczości transgranicznej”.

Data publikacji 28.10.2008

W związku z coraz dynamiczniej rozwijającą się przestępczością o charakterze intelektualnym Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku wspólnie z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów zorganizował w dniach 15-17 października 2008r w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo we Władysławowie międzynarodową konferencję pt. Przestępczość intelektualna jako przejaw przestępczości transgranicznej”.

W związku z coraz dynamiczniej rozwijającą się przestępczością o charakterze intelektualnym Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku wspólnie z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów zorganizował w dniach 15-17 października 2008r w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo we Władysławowie międzynarodową konferencję pt. „Przestępczość intelektualna jako przejaw przestępczości transgranicznej”. Ideą konferencji, którą patronatem objął Komendant Główny Policji oraz Prezes Urzędu Patentowego było zapoznanie jej uczestników oraz funkcjonariuszy Policji z problematyką szeroko rozumianej przestępczości intelektualnej, wskazanie przepisów prawnych chroniących dobra intelektualne oraz problemy jakie wynikają z ich praktycznym stosowaniem. Konferencja miała także na celu wypracowanie optymalnych metod współpracy Policji z organizacjami, których znaki towarowe lub prawa autorskie są naruszane.

CELE I TEMATYKA KONFERENCJI


· Zapoznanie funkcjonariuszy Policji oraz uczestników konferencji z problemami jakie miały miejsce w zwalczaniu przestępczości intelektualnej.
· Zapoznanie z nowymi rodzajami popełnianych przestępstw w ramach przestępczości intelektualnej oraz taktyką działania grup przestępczych.
· Wskazanie na powiązania przestępczości intelektualnej z przestępczością transgraniczną.
· Przedstawienie danych statystycznych dotyczących poszczególnych kategorii przestępstw intelektualnych.
· Wskazanie prawno-kryminalistycznych aspektów przestępczości związanej z piractwem komputerowym, fonograficznym i audiowizualnym oraz fałszowaniem znaków towarowych oraz problemów, które w związku z tą przestępczością mają miejsce.
· Przeanalizowanie metod i procedur współpracy policjantów różnych pionów w ujawnianiu i zwalczaniu tego rodzaju przestępczości.
· Wypracowanie optymalnych metod współpracy Policji z organizacjami, których znaki towarowe lub prawa autorskie są naruszane.

Konferencję otworzył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Krzysztof Starańczak, z ramienia Komendy Głównej Policji wystąpił Z-ca Dyrektora Biura Kryminalnego mł. insp. Zbigniew Stawarz oraz Z-ca Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia mł. insp. Jacek Gil. Patronat naukowy nad konferencja objął Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz.

W konferencji ponadto wzięli udział przedstawiciele firm współpracujących z Policją w zwalczaniu tego typu przestępczości, przedstawiciele środowiska naukowego, Sądu i Prokuratury, Izby Celnej i Straży Granicznej oraz przedstawiciele Policji z każdego województwa na terenie kraju oraz policji z Litwy i Łotwy.

Powrót na górę strony