Wiadomości

Gdańsk - zmiany organizacyjne w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku i lepsze wyniki pracy policjantów

Data publikacji 20.10.2008

W Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku wprowadzono zmiany organizacyjne, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy, poprawy wyników, a tym samym do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. Komendant miejski poddał również ocenie wyniki uzyskane przez policjantów za ostatnie trzy miesiące. Wnioski płynące z tej analizy wyglądają zadowalająco - gdańscy funkcjonariusze są coraz bardziej skuteczni.

W Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku wprowadzono zmiany organizacyjne, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy, poprawy wyników, a tym samym do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska. Komendant miejski poddał również ocenie wyniki uzyskane przez policjantów za ostatnie trzy miesiące. Wnioski płynące z tej analizy wyglądają zadowalająco - gdańscy funkcjonariusze są coraz bardziej skuteczni.

W Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku oraz podległych jej komisariatach przeprowadzono zmiany organizacyjne. Likwidacji uległy 32 stanowiska kierownicze, w tym 24 w komisariatach i 8 w komendzie miejskiej. Zlikwidowano stanowiska drugich zastępców komendantów komisariatów oraz stanowiska kierowników tam, gdzie kierowali oni zbyt małą liczbą podwładnych. Pozyskane w ten sposób stanowiska skierowano do bezpośredniej walki z przestępczością.

Dokonane zmiany dotyczą również Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, z której 25 stanowisk trafiło do komisariatów i komórek komendy, które bezpośrednio zajmują się bezpieczeństwem mieszkańców naszego miasta. Niektóre etaty mundurowe np. w kadrach lub sekcji ochrony informacji niejawnych, przekształcono na cywilne. Pozwoliło to na kolejne przesunięcia policjantów zza biurek.

W praktyce wszystkie te zmiany, przy jednoczesnym dużym wsparciu nadinsp. Krzysztofa Starańczaka - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, który przekazał gdańskiej policji 17 etatów zlikwidowanych w komendzie wojewódzkiej, spowodowały, że zdecydowanie więcej funkcjonariuszy trafiło do pracy na tzw. pierwszej linii.

W celu skuteczniejszej walki z przestępczością narkotykową, w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku stworzono specjalną komórkę do zwalczania przestępstw tej kategorii. Natomiast na komisariatach policji większa ilość funkcjonariuszy będzie zajmowała się zwalczaniem przestępczości kryminalnej.

Komendant Miejski Policji w Gdańsku poddał ocenie wyniki pracy uzyskane w ciągu minionych trzech miesięcy i porównał je z rokiem ubiegłym. Wyniki tej analizy wskazują na to, że obrano dobre kierunki zmian, gdyż gdańscy policjanci są coraz bardziej skuteczni.

Przeprowadzona analiza przestępstw w pięciu najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa kategoriach (włamania, rozboje, bójki i pobicia, kradzieże mienia i samochodów) wskazuje, że przy niewielkim, bo wynoszącym 0,4% wzroście ich liczby odnotowano wysoki wzrost wykrywalności. W III kwartale br. liczba wykrytych przestępstw tych kategorii wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 85%. Jak podkreśla insp. dr Mariusz Darabasz - Komendant Miejski Policji w Gdańsku - Pomimo tak dynamicznego wzrostu poziomu wykrywalności, nie można uznać go jako zadowalający.

W okresie ostatnich trzech miesięcy br. w ręce policjantów wpadło 150 % więcej sprawców kradzieży niż w roku ubiegłym. Nastąpił również bardzo dynamiczny wzrost wykrytych spraw dotyczących włamań. Nadal utrzymuje się też wysoka wykrywalność bójek i pobić, która kształtuje się na poziomie 60 %.

Znacznym wzrostem wykrywalności w grupie przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie mogą pochwalić się komisariaty takich dzielnic Gdańska jak: Wrzeszcz, Oliwa, Stogi, Suchanino oraz Osowa.

Niemniej jednak przyglądając się szczegółowo osiągniętym wynikom, to najlepszą wykrywalność kradzieży mienia odnotowano we Wrzeszczu i Osowie. Tam w ręce policji trafiło o wiele więcej sprawców kradzieży, niż w roku ubiegłym. Znaczny wzrost wykrywalności włamań miał miejsce na Śródmieściu, Oliwie, Nowym Porcie, Stogach oraz Osowie. Największy wzrost wykrycia rozbojów przy jednoczesnym spadku liczby tych przestępstw miał miejsce w Oliwie oraz na Stogach. Natomiast wykrywalność bójek i pobić na Oruni wzrosła do 50 %, a 100% wykrywalnością tego przestępstwa mogą pochwalić się policjanci pilnujący porządku i bezpieczeństwa na Śródmieściu.

W okresie ostatnich trzech miesięcy policjanci garnizonu gdańskiego ujawnili o 40 % więcej przestępstw gospodarczych, niż w roku ubiegłym. Zdecydowanie wzrosła też ilość ujawnionych przestępstw narkotykowych. Najwięcej ich odnotowano na terenie takich dzielnic jak: Orunia, Chełm, Wrzeszcz i Śródmieście. Przeprowadzone analizy wskazują, że również bardzo wzrosło bezpieczeństwo obcokrajowców, którzy odwiedzają nasze miasto. Na ich szkodę popełniono o 43 % mniej przestępstw niż w roku ubiegłym. Spadek ten odnotowano we wszystkich kategoriach przestępstw.

Porównując ostatnie trzy miesiące z okresem analogicznym w 2007 roku, odnotowaliśmy więcej wypadków drogowych, lecz znacznie spadła w tym czasie ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Gdańscy policjanci ujawnili też o 30 % więcej kierujących, którzy prowadzili pojazdy po alkoholu. Jednocześnie zmniejszyła się ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.

Podsumowując wyniki uzyskane przez policjantów za ostatnie trzy miesiące, widać zdecydowaną poprawę skuteczności działania gdańskiej policji. Zdaniem kierownictwa KMP w Gdańsku jest jeszcze wiele do zrobienia, ale już niebawem mieszkańcy wyraźniej odczują, że w naszym mieście jest bezpieczniej.
Powrót na górę strony