Wiadomości

Gdynia - foczka przyjacielem dzieci

Data publikacji 27.09.2008

W tym roku szkolnym ponad 2 tys. pierwszoklasistów z Gdyni pozna nowy elementarz "Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa".

W tym roku szkolnym ponad 2 tys. pierwszoklasistów z Gdyni pozna nowy elementarz "Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa".

Książeczka zawiera 9 tematów związanych z ogólnie rozumianym bezpieczeństwem, m.in.:
- bezpieczna droga do szkoły,
- bezpieczne postawy wobec zwierząt,
- bezpieczne zabawy w domu, na dworze latem i zimą,
- fajerwerki, niewybuchy,
- poszanowania cudzej własności,
- ostrożnie w kontaktach z nieznajomymi osobami.


Proces edukacji rozpoczyna się od zapoznania dzieci z pracą policjanta i jego rolą w społeczeństwie. Głównymi celami tego programu skierowanego do milusińskich jest kształtowanie u dzieci umiejętności szukania pomocy w obliczu zagrożenia. Uczniowie z klas I stanowią tę grupę społeczną, na którą można oddziaływać najskuteczniej. Podjęte działania edukacyjne mają ograniczyć występowanie zjawisk społecznie szkodliwych, np. agresję wśród dzieci i młodzieży i zminimalizować ryzyko stania się ofiarą takich zdarzeń.

25 września br. w Zespole Szkół nr 13 w Gdyni przy ul. Chwaszczyńskiej 26 odbyła się uroczysta inauguracja podprogramu "Policyjna foczka uczy zasad bezpieczeństwa", który realizowany jest w ramach Gdyńskiego Policyjnego Programu Profilaktycznego "Bezpieczna Przystań Gdynia". Wśród gości obecni byli: Ewa Łowkiel - Wiceprezydent Miasta Jolanta Pawlak - Dyrektor Wydziału Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Kuratorium Oświaty; Jerzy Wiśniewski - Dyrektor Wydziału Diagnoz i Analiz Edukacyjnych z KO; Piotr Płocki - Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji UM, podinsp. Lech Gabriel - przedstawiciel Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku, Mirosław Mendyka - Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Honorata Sadowska - Kierownik Kuratorów Rodzinnych, Jarosław Józefczyk - Zastępca Dyrektora MOPS, Joanna Skotak - Komendant Hufca Pracy, Elżbieta Wójcik - Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, oraz przedstawiciele Marynarki Wojennej, Komisji Bezpieczeństwa Rady Miasta, Straży Miejskiej, WOPR-u, przewodniczący Gdyńskich Rad Dzielnic, dyrektorzy szkół podstawowych, komendanci komisariatów oraz funkcjonariusze ds. nieletnich, przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi na co dzień Policja jak i szkoła współpracuje. W trakcie inauguracji przedstawiono główne założenia programowe, sposób wdrażania programu oraz jego zakończenia.

Komendant Miejski Policji w Gdyni podinsp. Marek Chrabkowski w trakcie uroczystości ogłosił konkurs na imię policyjnej foczki, a na zakończenie tej uroczystości dzieci klasy II SP 46 wystąpiły z przedstawieniem dotyczącym bezpiecznych zachowań. Po części oficjalnej był poczęstunek, m.in. tort w formie foczki, który wzbudził aplauz wśród zaproszonych osób.

Elementarz, który otrzymają pierwszoklasiści został opracowany w Sekcji Prewencji KMP w 2007 r. przez kom. Piotra Peplińskiego. W tym roku szkolnym zmodyfikowano go, a nowy powstał przy profesjonalnej współpracy z Panią Elżbietą Mazurek, konsultantem Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Kom. P. Pepliński jak i Elżbieta Mazurek w trakcie uroczystości zostali wyróżnieni przez Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni podziękowaniami i nowymi elementarzami wraz z dedykacją oraz symbolami programu - maskotkami foczkami.

Policjanci, którzy poprowadzą pierwsze zajęcia z pierwszakami zgodnie z tematem nr 1 w książeczce - "Policjant przyjacielem. Pomaga nam bezpiecznie żyć" wręczą każdemu dziecku maskotkę.

Na zakończenie programu odbędzie się konkurs, w którym dzieci będą popisywały się zdobytą przez cały rok wiedzą.

W roku szkolnym 2007/2008 program realizowany był w 4 szkołach, wzięło w nim udział 414 dzieci.
Powrót na górę strony