Wiadomości

KWP Gdańsk - (Nie)bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Data publikacji 02.07.2008

Każdego roku na przejazdach strzeżonych i niestrzeżonych ginie kilkadziesiąt osób, a setki odnoszą obrażenia. W 2005 r. zapoczątkowano kampanię społeczną pod nazwą Bezpieczny Przejazd”.

W piątkowe popołudnie pociąg skm jadący z Gdyni w kierunku Wejherowa potrącił idącego wzdłuż torów mężczyznę. 50-latek szedł w stronę oddalonego o 200 metrów przejazdu kolejowego. Z relacji kierownika pociągu i maszynisty wynika, że mężczyzna nie reagował na podawane sygnały dźwiękowe. Zginął na miejscu.

O takich tragicznych zdarzeniach na torowiskach kolejowych dowiadujemy się z lokalnych mediów coraz częściej. Ich uczestnicy stają się ofiarami własnej bezmyślności i braku wyobraźni, a czasem rozmyślnego działania.

Każdego roku na przejazdach strzeżonych i niestrzeżonych ginie kilkadziesiąt osób, a setki odnoszą obrażenia. W 2007r. tzw. wypadki kolejowe stanowiły jedynie 0,3% ogółu wszystkich wypadków drogowych, ale kosztowały życie aż 45 ludzi.

W samym województwie pomorskim od 2005 r. - w którym zapoczątkowano kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd - na przejazdach kolejowych doszło do ponad 30 wypadków, w których zginęło 11 osób, a prawie 50 odniosło obrażenia ciała. W miejscach tych odnotowano ponad 200 kolizji.

Dlatego warto przy każdej okazji przypominać o bezpiecznym zachowaniu w miejscach, gdzie drogi ruchu samochodowego i pieszych krzyżują się ze szlakami komunikacyjnymi pociągów.

Policja drogowa przypomina :
1. Zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachowaj szczególną ostrożność.

2. Bezwzględnie stosuj się do poleceń i sygnałów dawanych przez pracownika kolejowego.

3. Prowadź pojazd z prędkością umożliwiającą zatrzymanie w bezpiecznym miejscu.

4.Nigdy nie objeżdżaj opuszczonych zapór/półzapór.

5. Nie wjeżdżaj na przejazd gdy: rozpoczęto opuszczanie lub nie zakończono podnoszenia zapór/półzapór, nie ma miejsca do kontynuowania jazdy po drugiej stronie przejazdu.

6.Nie wyprzedzaj na przejeździe i bezpośrednio przed nim.

7.Nie omijaj pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

8. Nie zatrzymuj pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu.

9. Pamiętaj, że postój jest zabroniony przed i za przejazdem kolejowym - po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską.

10.W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usuń go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe ostrzeż kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Plakat kampanii Bezpieczny przejazd”
  • Zdjecie
Powrót na górę strony