Wiadomości

KWP Gdańsk - uważaj na kieszonkowców

Data publikacji 13.02.2008

Pomorscy policjanci przestrzegają przez złodziejami kieszonkowymi

„Jechaliśmy z mężem i dziećmi na Święta Bożego Narodzenia do rodziny. Nie mieliśmy ze sobą dużego bagażu. W trakcie jazdy pociągiem gdy chciałam zapłacić za zamówioną herbatę okazało się, że nie mam portfela. Dobrze, że mąż miał pieniądze. Nie wiem gdzie doszło do kradzieży, czy na peronie, gdy czekaliśmy na pociąg, czy podczas wsiadania, czy już w trakcie jazdy....”

Z tego typu zgłoszeniami Policja spotyka się bardzo często.

W ostatnim okresie czasu pomorska policja odnotowała wzrost kradzieży kieszonkowych, do których najczęściej dochodzi w okolicy dworców kolejowych i autobusowych, w środkach komunikacji miejskiej, jak również w okolicach dużych centrów handlowych.
Dogodne warunki złodziejom kieszonkowym stwarzają miejsca o dużym skupisku ludzi, tam gdzie odbywają się imprezy sportowe, rozrywkowe, handlowe. Wykorzystują lub sami wywołują zamieszanie czy tłok krzycząc np. złodziej”. Wówczas większość ludzi odruchowo łapie się za kieszenie i sprawdza obecność swoich portfeli wskazując w ten sposób złodziejowi miejsce ich przechowywania.
Sprawcami kradzieży kieszonkowych są na ogół ludzie młodzi. Obserwuje się znaczny udział kobiet i nieletnich.
Złodzieje są zazwyczaj elegancko i modnie ubrani, sprawiają wrażenie osób bogatych, kulturalnych, poza podejrzeniami, przy czym starają się nie wyróżniać z tłumu.
Działają przeważnie w grupach od 2 do 6 osób, rzadko w pojedynkę. Często są to grupy rodzinne. Czują się pewniej na terenie obcym niż w miejscu stałego zamieszkania. Złodzieje kieszonkowi mają wiele metod działania. Najczęściej wykorzystywane metody polegają na wyjęciu palcami portfela, zegarka, biżuterii lub przecięciu torebki, kieszeni, siatki. Często złodziej wykorzystuje płaszcz przewieszony przez ramię, torbę, reklamówkę. Używa luźnego i wygodnego, nie krępującego ruchów stroju. Przed przystąpieniem do kradzieży sprawca/sprawcy dokonują wyboru swojej ofiary, obserwują jej zachowanie, ubiór, miejsce chowania portfela np. po odejściu od kasy, bankomatu. Następnie wybierane jest miejsce dokonania kradzieży np. sklep, przystanek MZK, dworzec, wsiadanie, wysiadanie lub jazda środkami komunikacji miejskiej. Przed samym dokonaniem kradzieży sprawcy usypiają czujność swojej ofiary, lekko ją dotykając, popychając, aranżując sztuczny tłok. Z chwilą gdy potencjalna ofiara przestanie reagować na to co się wokół niej dzieje np. na potrącającego ją/jego pijanego mężczyznę, do działania przystępuje pierwszy ze sprawców tzw. robotnik”, który kradnie upatrzony przedmiot. Swój łup przekazuje następnemu -wspólnikowi, ten zaś kolejnemu, który swobodnie oddala się z miejsca kradzieży.
Szczególnie łatwymi ofiarami dla złodziei kieszonkowych są kobiety, które częściej niż mężczyźni dokonują zakupów, noszą lub odstawiają niedomknięte torebki i portfele na ladę w trakcie pakowania zakupów. Często ich uwagę odwraca dziecko zabrane na zakupy, atrakcyjny towar, reklama, promocje.

Pamiętajmy o starej maksymie okazja czyni złodzieja”. Dlatego też zanim wyjdziemy z domu do pracy, na zakupy, na spacer pomyślmy czy nasze pieniądze, dokumenty i telefony komórkowe są właściwie zabezpieczone.

Na ulicy

1. Nigdy nie zawierajcie przypadkowych znajomości na ulicy. Portfel lub portmonetkę starajcie się włożyć w takie miejsce aby nie były widoczne i dostępne dla osób postronnych. Torebkę należy nosić zawsze w ten sposób, aby mieć ją w zasięgu wzroku i ręki.
2. Swoim zachowaniem nie zdradzajcie miejsca przechowywania pieniędzy, najlepiej rozmieścić je w kilku miejscach. Tracąc portfel tracimy całą jego zawartości, nie wkładajmy więc do niego wszystkich swoich dokumentów i kart kredytowych. Lepiej mieć dwa osobne portfele na dokumenty i na drobne pieniądze.
3. Uważajcie na tzw. sztuczny tłok w sklepach, targowiskach, przystankach autobusowych - to jedna z metod działania złodziei kieszonkowych. Nosząc plecak pamiętajmy, aby w środkach komunikacji miejskiej zdejmować go z ramion, uniemożliwiając sprawdzenie przez złodzieja jego zawartości, a pozostałym pasażerom zatłoczonego autobusu ułatwiając podróż.
4.Unikajmy korzystania z wszelkiego rodzaju usług świadczonych na ulicy tj. wróżenie, gry hazardowe, okazyjna sprzedaż.
5.Jeśli mamy przy sobie dużą ilość gotówki unikajmy środków komunikacji miejskiej. Podejmując z banku większą kwotę pieniędzy postarajmy się o prywatny środek transportu. Poprośmy również osobę zaufaną aby nam towarzyszyła. Dodatkowa para oczu może dostrzec ewentualne zagrożenie kiedy będziemy zajęci dokonywaniem transakcji lub chowaniem pieniędzy.
6. Nie trzymajmy portfeli, dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb. Pijąc kawę w kawiarni, pubach, pamiętajmy aby trzymać torebkę w zasięgu wzroku i ręki, oczywiście swojej. Nie stawiajmy ich na podłodze i nie wieszajmy na poręczy krzesła lub fotela. Nie zorientujemy się nawet kiedy znikną,
7. Zanim podejmiemy pieniądze z bankomatu, upewnijmy się, że nie jesteśmy obserwowani. Jeśli zachowanie kogokolwiek w pobliżu budzi obawy zrezygnujmy z pobrania pieniędzy w tym bankomacie.
8. Jeśli płacimy gotówką wyjmujmy z portfela sumę jak najbardziej zbliżoną do wysokości rachunku - pozostałe osoby nie muszą wiedzieć i widzieć jakie kwoty nosimy w portfelu.
9. Wybierając się na spacer, imprezę plenerową, koncert, plażę pamiętajmy, aby zabierać ze sobą jak najmniej wartościowych rzeczy. Złodzieje kieszonkowi nie okradają tylko nudystów.

Na zakupach podczas przymierzania garderoby, pakowania sprawunków, płacenia rachunków, nie odstawiajmy torebki na podłogę, lub ladę.

W autobusie, pociągu, tramwaju…

Ze statystyk policyjnych wynika, że najwięcej kradzieży kieszonkowych dokonywanych jest w tzw. godzinach szczytu komunikacyjnego, gdzie sprawcy skrzętnie wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności przy wysiadaniu i wsiadaniu oraz podczas samej podróży.
Nie ma niestety nocnego pociągu, którego nie odwiedziłaby przynajmniej jedna grupa złodziei. Sprawcy wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności podróżnych np. przy zakupie biletu, wsiadaniu i wysiadaniu oraz podczas przejazdu. Jeśli chcecie Państwo uniknąć takiej sytuacji to proszę zapamiętać nasze rady:

1. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy nas np. w kolejce do kasy, na peronie, podczas wsiadania i wysiadania.
2. Nie zostawiajmy bez nadzoru swoich bagaży, zakupów, torebek np. odstawiając na ladę podczas płacenia rachunku za bilet, kanapkę czy prasę do pociągu.
3. Zastanówmy się przed wsiadaniem do pociągu czy nasze dokumenty i pieniądze są właściwie zabezpieczone. Bilety, rzeczy podręczne niezbędne w podróży należy trzymać w łatwo dostępnym miejscu aby uniknąć pokazywania zawartości bagażu i przeszukiwania jego wnętrza w poszukiwaniu biletu.
4. Stałe sprawdzanie czy mamy portfel lub kurczowe trzymanie jednej torby sugeruje, że właśnie tam trzymamy to co najcenniejsze.
5. Jeśli nie masz miejscówki - poczekaj aż wszyscy wsiądą. Nie ułatwiajmy złodziejowi dokonanie kradzieży.
6. Starannie wybierzmy przedział, w którym przyjdzie nam spędzić kilka godzin podróży. Najbezpieczniejsze są przedziały w pobliżu przedziałów służbowych. Unikajmy przedziałów pustych, w których jest wyłączone światło lub siedzą nietrzeźwe osoby.
7. Bagaż pozostawiony choćby na chwile bez opieki jest śzaproszeniem dla złodzieja”.
8. Naszą czujność powinien obudzić śktoś długo kręcący się na korytarzu, pilnie oglądający półki i bagaże, a przy okazji sprawdzający czy pasażerowie śpią i jak mocno.
9. Dobrze jest przypiąć torbę lub plecak do półki. Złodziej nie będzie tracił czasu na odpinanie pasków zwłaszcza gdy w sąsiednim wagonie trafi się lepsza okazja.
10. Nie wieszajmy marynarek, płaszczy, kurtek na wieszakach w pobliżu drzwi podczas gdy my ucinamy sobie drzemkę w trakcie podróży.
11. Nie pozwalajmy aby nieznane osoby pomagały nam wnosić bagaże do pociągu lub wsiadać do autobusu.
12. Torebkę starajmy się trzymać przed sobą, zamknięciem do siebie.
13. Jadąc pociągiem lub środkami komunikacji miejskiej starajmy się nie zasypiać.
14. Opuszczając przedział np. wychodząc do toalety nie pozostawiajmy bagażu bez opieki.
15. Im więcej bagażu tym trudniej go upilnować.
16. Gdy zostaliśmy poszkodowani w wyniku kradzieży, należy o tym fakcie powiadomić konduktora lub kierownika pociągu. Razem z nimi przeszukajmy pociąg - jest szansa, że uda się znaleźć przynajmniej część skradzionego bagażu.

Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego.

Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże telefonów komórkowych. Sprawcy stosują najróżniejsze metody dla osiągnięcia swojego celu, łupem padają zarówno aparaty nowe jak i te mające swoje lata.

1. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim w miejscach publicznych, szczególnie gdy jest nowy i posiada wiele funkcji. Nie baw się nim na ulicy, w autobusie, pociągu, w parku, na ławce - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
2. Staraj się nosić telefon w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich.
3. Jeśli musisz korzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się liczył ze schwytaniem podczas próby kradzieży. Chowając go po przeprowadzonej rozmowie wskazujesz miejsce przechowywania.
4. Jeśli udajesz się w miejsce gdzie nie będziesz mógł mieć go przy sobie np. basen, siłownia, szpital zorientuj się czy jest możliwość skorzystania ze schowka w przechowalni.
5. Nie pozostawiaj telefonu w samochodzie w miejscu widocznym, na stoliku w kawiarni, pubie, na biurku, ladzie sklepowej, w kurtce w szatni.
6. Zapamiętaj lub zapisz numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI, po kradzieży natychmiast powiadom swojego operatora.
7. Pamiętaj również, że kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo.
Powrót na górę strony