Wiadomości

KWP Gdańsk - pomorscy policjanci uczestniczą w największym unijnym programie naukowo-badawczym DRUID

Data publikacji 26.11.2007

Celem akcji jest ocenienie skali stosowania alkoholu, narkotyków i niektórych lekarstw wśród kierowców.

W poniedziałek pomorska drogówka po raz pierwszy przeprowadziła działania w ramach programu DRUID.
Celem akcji jest ocenienie skali stosowania alkoholu, narkotyków i niektórych lekarstw wśród kierowców.

Zgodnie z propozycją, aby działaniami objąć drogi krajowe i wojewódzkie aglomeracji liczących ponad 200 tysięcy mieszkańców na pierwszy ogień wytypowano Gdańsk.
Policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej w Gdańsku w godzinach popołudniowych i nocnych kontrolowali kierowców wykorzystując m.in. narkotesty.
Punkty kontrolne były zlokalizowane na głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska. Przebadano przeszło 70 kierujących na obecność substancji działających podobnie do alkoholu.

Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu, a także coraz częściej występujące zjawisko prowadzenia samochodu pod wpływem narkotyków i lekarstw zaburzających percepcję podczas jazdy, to nie tylko polska specjalność”, ale problem z którym boryka się wiele krajów europejskich.
Używanie alkoholu i substancji psychoaktywnych to główne przyczyny śmierci i obrażeń ludzi w wypadkach drogowych, ale wiedza na temat oddziaływania tych substancji na sposób zachowania ludzi w ruchu drogowym jest niewielka.

Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom na zlecenie DG TREN Komisji Europejskiej realizowany jest największy unijny program naukowo-badawczy pod nazwą DRUID.
Aktualnie uczestniczy w nim ponad 200 ekspertów z 37 różnych instytucji z 19 krajów. Polskie instytucje reprezentuje Instytut Transportu Samochodowego i Instytut Ekspertyz Sądowych z Krakowa, a chęć współpracy przy jego realizacji w obszarach wymagających uczestnictwa policji wyraziła także Komenda Główna Policji.

Kontrole będą prowadzone na terenie całego kraju, na drogach różnych kategorii. Losowo zatrzymani kierowcy zostaną przebadani na zawartość alkoholu w organizmie, ponadto zostanie im pobrana próbka śliny. Następnie Instytut Ekspertyz Sądowych przeprowadzi analizy toksykologiczne przesłanych próbek. Wyniki badań pozwolą określić skalę problemu w Polsce, staną się też punktem odniesienia przy ocenie skuteczności prowadzonej polityki prewencyjnej. Od stycznia do czerwca br. policjanci przekazali do analizy ponad 70 próbek.
W I półroczu br. na terenie województwa pomorskiego kierowcy spowodowali ponad tysiąc wypadków drogowych, w aż 90 przypadkach kierujący znajdowali się pod wpływem alkoholu. W tych wypadkach 67 osób straciło życie, a ponad 1300 zostało rannych. W tej niechlubnej statystyce przodują kierowcy samochodów osobowych. Niepokój budzi fakt, że odnotowano kilkanaście przypadków spowodowania śalkoholowych wypadków przez kierowców komunikacji publicznej.
Powrót na górę strony