Wiadomości

Woj. pomorskie - podsumowanie akcji śBEZPIECZNE WAKACJE 2007ś

Data publikacji 06.09.2007

Szkolny dzwonek nieubłaganie obwieścił rozpoczęcie nowego roku szkolnego, kończąc tym samym okres wakacyjnej laby. Ruch samochodowy na drogach tranzytowych i ulicach w rejonach turystycznych wyraźnie się uspokoił, co jest widomym znakiem zakończenia okresu urlopów i nasilonego ruchu wakacyjnego.

Szkolny dzwonek nieubłaganie obwieścił rozpoczęcie nowego roku szkolnego, kończąc tym samym okres wakacyjnej laby. Ruch samochodowy na drogach tranzytowych i ulicach w rejonach turystycznych wyraźnie się uspokoił, co jest widomym znakiem zakończenia okresu urlopów i nasilonego ruchu wakacyjnego.

Od 23 czerwca do 31 sierpnia br. na pomorskich drogach wydarzyło się 655 wypadków, w wyniku których 60 osób straciło życie, a 929 zostało rannych. Dla porównania, w roku ubiegłym odnotowaliśmy 611 wypadków, w których 66 osób zginęło, a 823 odniosło obrażenia.
Wśród przyczyn wypadków dominują dwie: nadmierna prędkość i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.
Nie bez znaczenia na poziom bezpieczeństwa są wypadki z udziałem pieszych, a zdecydowanie najczęściej popełnianym przez nich błędem było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.
Wakacyjne rozprężenie cieszących się swobodą uczniów oraz brak właściwej opieki ze strony dorosłych skutkowały tym, że wśród pieszych sprawców wypadków największy odsetek stanowiły dzieci w wieku 7 - 14 lat.

Podczas tegorocznych wakacji pomorska policja prowadziła wiele działań, mających na celu zapewnienie bezpiecznego wypoczynku mieszkańcom i przyjezdnym, poprzez eliminowanie występujących zagrożeń oraz minimalizację skutków wypadków drogowych.
„PRĘDKOŚĂ†â€ť - to działania ukierunkowane na egzekwowanie u kierujących ograniczeń prędkości.
W działaniach udział brało 743 policjantów, ujawniono ponad 4,2 tys. przekroczeń dozwolonej prędkości, mandatami karnymi ukarano ok. 2,3 tys. kierujących.
W trzykrotnie prowadzonej akcji „TRZEŹWOŚĂ†â€ť, mającej na celu eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu, przebadano ponad 3,5 tys. osób, z czego 167 prowadziło pojazd na śpodwójnym gazie”.
Na przestrzeni całego okresu wakacyjnego (23 czerwiec - 31 sierpień 2007 r.) na terenie województwa pomorskiego ujawniono przeszło 2 tysiące nietrzeźwych kierujących oraz 18-tu po użyciu narkotyków.
Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów dwukrotnie przeprowadzono działania „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”.
Policjanci ujawnili ok. 1300 wykroczeń popełnionych przez tą grupę uczestników ruchu. Mandatami ukarano blisko 670 osób, sporządzono 21 wniosków do sądu grodzkiego, prawie 600 osób pouczono.
O tym, jak ważne jest propagowanie wśród kierujących i pasażerów idei stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń zabezpieczających dla dzieci w czasie podróży, świadczą wyniki prowadzonych działań „PASY”. Stwierdzono 880 przypadków niekorzystania z pasów oraz 26 przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci. Policjanci ruchu drogowego wraz z Inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, funkcjonariuszami Izby Celnej, Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Handlowej uczestniczyli w działaniach ukierunkowanych na transport drogowy.
Na głównych trasach tranzytowych naszego województwa organizowano wzmożone działania prewencyjne: „BEZPIECZNA JEDYNKA i BEZPIECZNA DROGA NR 22”. Działania z udziałem policjantów ruchu drogowego, Inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, funkcjonariuszy Izby Celnej i funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej dały wymierny efekt: łącznie skontrolowano 475 pojazdów, stwierdzono 38 naruszeń w transporcie drogowym, nałożono 246 mandatów karnych, zastosowano 94 pouczenia, zatrzymano 26 dowodów rejestracyjnych i 4 prawa jazdy.
W trosce o bezpieczeństwo podczas wakacyjnych powrotów Policja - wraz z innymi służbami przeprowadziła działania : „BEZPIECZNY WEEKEND” realizowane: 10 - 12 sierpnia, 15 sierpnia i 17 - 19 sierpnia 2007 roku. W czasie tych działań do służby na drogach skierowano ponad 2400 policjantów, którzy zatrzymali 241 nietrzeźwych kierowców. „BEZPIECZNE POWROTY” realizowane: 26 sierpnia i 02 września 2007 roku z udziałem policjantów ruchu drogowego, Inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, funkcjonariuszy Izby Celnej, Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. W działaniach użyty był śmigłowiec policyjny.
Na okres od 01 lipca do 31 sierpnia br. na terenie województwa pomorskiego wprowadzono program dynamicznego nadzoru nad ruchem z wykorzystaniem wideorejestratorów. Bezpośrednio w działaniach wykorzystano 5 wideorejestratorów będących na wyposażeniu KMP w Słupsku i KPP w Kartuzach, Człuchowie, Chojnicach i Tczewie. Taktyka oraz sposób pełnienia służby w głównej mierze została skierowana na ujawnianie jak największej liczby szczególnie niebezpiecznych wykroczeń drogowych tj.:
- przekraczanie dozwolonej prędkości,
- przejeżdżanie linii ciągłej,
- nieprawidłowe wyprzedzanie,
- eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych jego uczestników.
Nadzorem objęto drogi krajowe nr 1, 6, 7, 20, 22, 25, 55 (na całej długości przebiegającej przez woj. pomorskie, poprzez teren kilku powiatów). Na obszarze objętym programem wideorejestrator w porównaniu do roku ubiegłego nastąpił spadek liczby wypadków o prawie 11%, liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o ok. 67%. Odnotowano wzrost liczby rannych, który kształtował się na poziomie 5,6 %
W trakcie działań załogi wideorejestratorów udokumentowały ponad 1,5 tys. wykroczeń, z których blisko 70% stanowiły przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Na kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego nałożono 1374 mandaty karne, na kwotę przeszło 330 tys. złotych.
W okresie wakacji policjanci ruchu drogowego prowadzili kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku na prośbę rodziców lub opiekunów przed wyjazdem w trasę. Wyznaczono stałe miejsca przeprowadzania tych kontroli. Łącznie sprawdzono 453 autokary, z czego 29 okazało się niesprawnych technicznie, a u dwóch kierujących autobusami stwierdzono obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.
W okresie sezonu letniego Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku sporządził 95 wniosków o sprawdzenie kwalifikacji kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalny limit punktów karnych. Policjanci uczestniczyli w spotkaniach, imprezach plenerowych i seminariach o tematyce związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego, m.in.:
1) W ramach współpracy z Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w kinie śNeptun w Gdańsku doszło do spotkania, w trakcie którego wygłoszono referat nt. genezy, przyczyn i skutków powstawania wypadków drogowych - w szczególności ze skutkiem śmiertelnym. Omówiono statystyki zdarzeń drogowych w aspekcie sprawstwa uczestników ruchu. W spotkaniu uczestniczyło ok. 300 osób.
2) W dniu 26 czerwca 2007 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku odbyło się seminarium, którego główny wątek stanowiły "DRZEWA W KORONIE DROGI". W trakcie seminarium wypracowano stanowisko, że drzewa przydrożne ograniczają widoczność, zasłaniają znaki, nie pozostawiają miejsca pieszym oraz powodują szkody w infrastrukturze. Z drugiej strony ekolodzy w trosce o środowisko naturalne są przeciwni radykalnej wycince drzew. Było to pierwsze spotkanie obydwu środowisk - drogowców i ekologów.
3) W dniu 12 sierpnia br. uczestniczyliśmy w Pikniku Motoryzacyjnym w ramach kampanii ABC Bezpieczeństwa. Organizatorzy zorganizowali pokazy ratownictwa, abc pierwszej pomocy. Odbyły się specjalne pokazy mody odblaskowej zarówno dla najmłodszych („Dzieciaki - odblaszczaki”), jak i dla młodzieży („Pokaz odzieży dla młodzieży”). Na scenie zaprezentowano zagadnienia o tym, jak być widocznym i bezpiecznym na drodze, prowadzono liczne zabawy, gry i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez organizatorów, co pozwoliło na przyjemne przyswajanie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Muzyczną gwiazdą pikniku byli Mezo i Kasia Wilk. Celem akcji ABC Bezpieczeństwa była poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Piknik Motoryzacyjny był znakomitą okazją do tego, aby realizować jedno z głównych założeń działalności profilaktycznej policji ruchu drogowego - a więc zmniejszyć ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz kreować modę na odpowiedzialne zachowanie na drodze oraz na kulturalną i spokojną jazdę. Ponadto ważne było uświadomienie najmłodszym, że odblaski mogą być ciekawym i atrakcyjnym dodatkiem do noszonej na co dzień odzieży. Dorosłym natomiast przekazano praktyczne informacje o zapewnieniu bezpieczeństwa własnego oraz pasażerów, o związanym z tym odpowiednim wyposażeniem samochodu, o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas podróży oraz sprawnym zachowaniu podczas kolizji drogowych.
4) 27 lipca 2007 roku wspólnie z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu zorganizowano Piknik Rodzinny - Kieruj bez procentów”.

Wiele z działań i przedsięwzięć realizowanych przez pomorska policję podczas tegorocznych wakacji, będzie kontynuowanych w trakcie roku szkolnego. Chcemy, aby miało to konkretne przełożenie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie naszego województwa. Aby osiągnąć ten cel, nie wystarczą jedynie wysiłki odpowiednich służb i organizacji - konieczne jest świadome i odpowiedzialne uczestnictwo każdego użytkownika dróg.

Powrót na górę strony