Wiadomości

KWP / Puck - akcja drogówki śBezpieczna prędkość”

Data publikacji 07.08.2007

W sierpniu w powiecie puckim rusza pilotażowy program pod hasłem śBezpieczna prędkość”.

W sierpniu w powiecie puckim rusza pilotażowy program pod hasłem śBezpieczna prędkość”. Kilkunastu policjantów będzie kontrolować prędkość pojazdów. W tym samym czasie rozdawane będą ulotki informujące o skutkach prowadzenia pojazdów z nadmierną prędkością i przekonujące do przestrzegania limitów prędkości.
Dlaczego zachowanie bezpiecznej prędkości jest tak ważne? W powiecie puckim, w latach 2000 - 2005 miało miejsce 4040 zdarzeń drogowych, z tego 661 to wypadki, w których zginęło 61 osób, natomiast 923 osoby zostały ranne. Straty materialne spowodowane wypadkami drogowymi w ciągu tych 5 lat wyniosły 300 mln zł, co stanowi 4,2 tys. na jednego mieszkańca powiatu.

Pod względem ciężkości wypadków powiat pucki zajął 4 miejsce wśród najgorszych powiatów województwa pomorskiego. Na każde 100 wypadków ginie 16 osób. To większa wartość niż średnia w województwie i w kraju. Wśród wypadków spowodowanych przez kierowców najczęstszą przyczyną była nadmierna prędkość - 29% wypadków, w których zginęło aż 50% ofiar śmiertelnych. Największą liczbę wypadków odnotowano w lipcu i sierpniu.

Zwolnij! Uratujesz życie!

Nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo wypadku oraz znacznie pogarsza jego skutki. Nieważne jak dobrym jesteś kierowcą - przekraczając prędkość zostawiasz sobie mało czasu, aby zatrzymać się w nagłej sytuacji. Droga hamowania każdego pojazdu rośnie wprost proporcjonalnie do kwadratu prędkości. To znaczy, że pojazd jadący dwa razy szybciej potrzebuje cztery razy dłuższej drogi, by się zatrzymać.

Jeśli ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, to przy dobrych warunkach pogodowych i nawierzchni zatrzymasz się po 27m. Jeśli przekraczasz dozwoloną prędkość zaledwie o 10 km/h, to w tym samym miejscu Twój pojazd będzie nadal poruszał się z prędkością 41 km/h.

Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są przechodnie. Dla nich niewielkie różnice prędkości Twojego samochodu mogą oznaczać różnice pomiędzy życiem a śmiercią. Jeśli uderzysz pieszego z prędkością:
- 40 km/h to dajesz mu 20% szans na przeżycie
- 60 km/h - 20% szans, że zginie.

Nadmierna prędkość nie jest przypadkowa. To Ty świadomie kontrolujesz prędkość swojego pojazdu.

To właśnie Ty możesz zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach przestrzegając limitów prędkości. Dlaczego nie miałbyś zacząć od dziś?
Powrót na górę strony