Wiadomości

Nowy program Policji - BEZPIECZNE MIASTA”

Data publikacji 23.04.2007

Podstawowym zadaniem Policji jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego. Założenie to zawiera się w zainaugurowanym 8 - go marca tego roku, rządowym programie ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.


Podstawowym zadaniem Policji jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego. Założenie to zawiera się w zainaugurowanym 8 - go marca tego roku, rządowym programie ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”.
Program ten ma charakter ramowy i wskazuje główne obszary i kierunki działania. Nawołuje do współpracy wszystkie podmioty działające w obszarze ładu i bezpieczeństwa publicznego, jednak niezwykle istotna rola przypisana jest Policji. Dążąc do wpisania założeń programowych w lokalne potrzeby mieszkańców, w Komendzie Głównej Policji powstał policyjny program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pod nazwą „Bezpieczne Miasta”.

Głównymi celami programu są:

  • wzrost realnego bezpieczeństwa na poziomie lokalnym, szczególnie na terenie małych i średnich miast;
  • ograniczanie przestępczości pospolitej oraz zjawisk chuligaństwa i wandalizmu;
  • wzrost poczucia bezpieczeństwa oraz ograniczenie ciemnej liczby czynów i zachowań nieakceptowanych społecznie;
  • poprawa bezpieczeństwa w miejscach publicznych;
  • poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • zdynamizowanie współpracy z podmiotami działającymi na rzecz bezpieczeństwa, a także społecznością lokalną;
  • poprawa wizerunku Policji oraz wzrost zaufania społecznego.

    Realizując zadania programowe pomorscy policjanci będą podejmowali działania w zakresie:

  • bezpieczeństwa w miejscach publicznych i miejscach zamieszkania;
  • bezpieczeństwa w szkole;
  • bezpieczeństwa w komunikacji publicznej;
  • bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • bezpieczeństwa w prowadzeniu działalności gospodarczej.

    W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzono dogłębną analizę stanu zagrożenia w małych i średnich miastach województwa pomorskiego.
    Efektem tych analiz jest wytypowanie czterech miast naszego regionu, tj. Rumia, Lębork, Pruszcz Gdański i Kartuzy.
    Już w maju 2007 r. na terenie miast objętych programem, policjanci rozpoczną realizację działań „Bezpieczne Miasta”. W tym przedsięwzięciu wspierać ich będą funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku poprzez m.in. skierowanie dodatkowej liczby policjantów do wspólnego pełnienia służb w wyznaczonych rejonach.

    Od 2005 roku na terenie województwa pomorskiego organizowane są przez Policję spotkania z przedstawicielami lokalnych społeczności. W czasie ich trwania mieszkańcy zgłaszają problemy nękające lokalną społeczność, a policjanci informują o sposobach przeciwdziałania tym zagrożeniom.
    Spotkania wpisują się w główne założenia wprowadzanego programu, w związku z czym pomorscy policjanci planują kontynuację wcześniej podjętego cyklu.

    Realizacja przez pomorską Policję programu „Bezpieczne Miasta” ma wyraźnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa społeczności lokalnych poprzez m.in. zapewnienie stałego dopływu informacji na temat rzeczywistego stanu bezpieczeństwa.

  • Powrót na górę strony