Wiadomości

Pomorskie - częstsze kontrole drogowe i zaostrzenie kar dla pijanych kierowców

Data publikacji 29.03.2007

Dzisiaj policjanci w całym kraju kontrolować będą trzeźwość kierujących.

Dzisiaj policjanci w całym kraju kontrolować będą trzeźwość kierujących. Wzmożone działania w zakresie kontroli stanu trzeźwości kierujących pojazdami - na terenie województwa pomorskiego inicjowane są ponadto wspólnymi działaniami koordynowanymi przez Komendę Główną Policji w Warszawie, które wynikają z Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym śGAMBIT i rekomendacji Komisji Europejskiej oraz Programu działań na rok 2007 Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego śTISPOL”. Głównym celem działań jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez nietrzeźwych kierujących lub będących pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu, ograniczenie liczby kierujących decydujących się na jazdę po alkoholu oraz uświadamianie im zagrożenia jakie powodują w ruchu drogowym.
Działania zostaną przeprowadzone w dwóch fazach:

  • Faza I - śTrzeźwy poranek”- Od samego rana badaniom poddana zostanie maksymalna liczba kierujących nie tylko na głównych ciągach komunikacyjnych ale innych wyznaczonych punktach kontrolnych.
  • Faza II- śTrzeźwość”- policjanci przystępujący do tej fazy działań będą poddawać badaniom kierujących poruszających się pojazdami w godzinach wieczorowo-nocnych.

    Mimo, iż prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a w stanie nietrzeźwości od 2000 roku jest przestępstwem- liczba nietrzeźwych za kierownicą nie zmalała. Pomorska policja zatrzymała w 2006 roku 11.193 nietrzeźwych kierowców. Mają na swoim sumieniu 188 wypadków drogowych, około 24 osób zabitych i 259 rannych.

    Na terenie województwa pomorskiego od 1999 roku do 2006roku kierując pojazdami nietrzeźwi kierowcy spowodowali 6021 zdarzeń drogowych, byli sprawcami 1938 wypadków drogowych, w których zginęło 222 osoby, a 2824 osoby zostały ranne. Ponadto spowodowali 4038 kolizji drogowych.

    1. W całym kraju nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali w okresie od 1999 roku do 2005 roku 46092 wypadków drogowych.

  • W 1999 roku spowodowali 7.944 wypadków.
  • W 2000 roku spowodowali 8.012 wypadków,
  • W 2001 roku spowodowali 6.230 wypadków,
  • W 2002 roku spowodowali 6.577 wypadków,
  • W 2003 roku spowodowali 5.800 wypadków,
  • W 2004 roku spowodowali 5.781 wypadków,
  • W 2005 roku spowodowali 5 748 wypadków,

    W okresie minionych 7 lat policjanci w Polsce zatrzymali ok. 470 tysięcy prowadzących pojazdy mechaniczne w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za ten czyn sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

    W tym samym okresie minionych lat policjanci zatrzymali również w stanie nietrzeźwości 417507 prowadzących po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazdem niż mechaniczny (np. rower). Za takie zachowanie kierującego czeka grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1roku.


    Dane o zdarzeniach drogowych, w ujęciu od 1999 roku, zaistniałych na terenie województwa pomorskiego, w których sprawcami byli nietrzeźwi kierujący. Tabela nr 1(baza danych KWP Gdańsk)

    Przeciwdziałając nagannym praktykom kierowców, pomorska policja ma prawo i będzie sięgać do art. 291 kodeksu postępowania karnego zdecydowanie i znacznie częściej niż w latach ubiegłych zabezpieczając samochody, jeżeli stanowiły one własność nietrzeźwego kierującego, na poczet ewentualnej grzywny. W 2006 roku zabezpieczenia takich samochodów dokonano w 896 przypadkach.

    Zaostrzeniu ulegają również działania prokuratury, która wykorzystując artykuł 122 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, będzie kierować wnioski do starostów o przeprowadzenie na tej podstawie badania zatrzymanego nietrzeźwego kierowcy. Badanie stwierdza, czy osoba jest aktywnie uzależniona i czy w związku z tym nie stanowi permanentnego zagrożenia bezpieczeństwa na drodze. Po przyjęciu przez starostę wniosku oraz w przypadku, gdy przeprowadzone badania dadzą wynik pozytywny, Starosta w swoim orzeczeniu odbiera takiej osobie prawo jazdy. Kierowca dwukrotnie zatrzymany za jazdę pod wypływem alkoholu, może na wniosek prokuratury być zmuszony do rozpoczęcia terapii odwykowej. Wniosek w tej sprawie kierowany jest przez prokuraturę do sądu.

    Obowiązujący kodeks karny przewiduje kary zarówno za zachowanie polegające na spowodowaniu wypadku komunikacyjnego (także przez sprawcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - ( art. 178 k.k.), jak i bezwypadkowe prowadzenie pojazdu przez osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a k.k.). Ostatnia z wymienionych regulacji stanowiła pierwotnie wykroczenie, które następnie, na mocy ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. (Dz.U. z 2000 r., nr 48, poz. 548) wprowadzono do obowiązującego kodeksu karnego, przekształcając w przestępstwo, zagrożone - w przypadku prowadzenia pojazdu mechanicznego (art. 178 par. 1) - sankcjami alternatywnymi, tj. grzywną, karą ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2. Należy podkreślić, iż już w 2001 roku (a więc w pierwszym roku obowiązywania nowej regulacji) statystyki policyjne odnotowały w całym kraju 68 672 przypadki prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Dane zebrane za rok 2005 mówią już o 85 544 tego rodzaju zarejestrowanych przypadkach.

    Na podstawie obowiązujących przepisów w przypadku skazania oskarżonego za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środków odurzających lub znajdując się w stanie nietrzeźwości, sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości (art. 178a par. 3 k.k.) Dlatego w dalszej walce rozważany jest również pomysł zawarcia porozumienia z redaktorami naczelnymi lokalnych gazet, aby wyroki w sprawach nietrzeźwych kierowców zamieszczane były bezpłatnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do dwóch lat więzienia, za spowodowanie wypadku po pijanemu - nawet do 12. Chcemy dlatego m.in., by pijany kierowca podlegał karze bezwzględnego więzienia, a nie karze w zawieszeniu. Tylko w ubiegłym roku zatrzymano ich na polskich drogach ponad 192 tys.
    Nie trzeba sięgać daleko wstecz po opis tragicznego zdarzenia. W dniu 26.03.2007 roku kierujący pojazdem osobowym m-ki Ford jadąc w kierunku Brodnicy podczas wyprzedzania rowerzystki jadącej w tym samym kierunku nie zachował bezpiecznego odstępu, skutkiem czego potrącił ją, a w wyniku doznanych obrażeń poniosła śmierć na miejscu. Sprawca odjechał z miejsca wypadku. W wyniku podjętych czynności policyjnych odnaleziono pojazd i zatrzymano kierującego tym pojazdem sprawcę wypadku, który w chwili zatrzymania był w stanie nietrzeźwości (2,37promila.) Zaskakującym może wydać się wyrok, który zapadł przed Sądem Rejonowym w Sopocie. Przyłapany na jeździe rowerem po pijanemu (2 promile alkoholu) 30-latek został skazany na pół roku bezwzględnego więzienia (art. 178a par. 2 k.k.). Sąd oprócz sześciu miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, zakazał Andrzejowi R. prowadzenia jakichkolwiek pojazdów przez dziesięć lat oraz nakazał zapłatę 120 zł opłaty karnej i 400 zł na konto Stowarzyszenia na rzecz Ofiar Wypadków "Salve Vitae" z Gdyni.
    Aktualnie realizowany z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień program pod nazwą Kieruj bez procentów polega na ciągłym informowaniu kierujących i pasażerów o zagrożeniach i konsekwencjach karnych za jazdę po spożyciu alkoholu i środków podobnie działających. Trzeźwa jazda to kolejny program polegający na udziale policjanta i psychologa w lekcjach poświęconych jeździe po alkoholu i jej skutkach. Adresowany jest szczególnie do młodzieży szkół średnich, aktualnych i przyszłych kandydatów na kierowców. W tych zatrważających statystykach optymizmu dodaje fakt, że paradoksalnie miniony rok był jednocześnie najbardziej bezpiecznym na pomorskich drogach od 7 lat.

    Przesyłamy zdjęcia z porannych działań w Gdańsku. Od 5.30 w całym województwie policjanci kontrolują stan trzeźwości. Kilkanaście minut kontroli wystarczyło gdańskim policjantom aby na ul. Armii Krajowej zatrzymali nietrzeźwego kierującego, u którego w wydychanym powietrzu stwierdzono 0,74 mg/dm3.

    • Zdjecie
    • Zdjecie
    • Zdjecie
  • Powrót na górę strony