Wiadomości

KWP - poszukiwany z pomorskiej top listy zatrzymany w Wielkiej Brytanii

Data publikacji 19.09.2006

Dziś do sądu w Westminster w Wielkiej Brytanii zostanie doprowadzony 39-letni Wiesław Z. z pow. kwidzyńskiego poszukiwany od pięciu lat za zabójstwo pracownika kantoru w Kwidzynie. Mężczyzna został zatrzymany przez policję brytyjską na prośbę pomorskich policjantów 12.09. br.

Dziś do sądu w Westminster w Wielkiej Brytanii zostanie doprowadzony 39-letni Wiesław Z. z pow. kwidzyńskiego poszukiwany od pięciu lat za zabójstwo pracownika kantoru w Kwidzynie. Mężczyzna został zatrzymany przez policję brytyjską na prośbę pomorskich policjantów 12.09 br.

Wiesław Z. jest podejrzany o zabójstwo pracownika kantoru wymiany walut w Kwidzynie do którego doszło 15.04.1999r. podczas napadu na tę placówkę. Napadu dokonała zorganizowana grupa przestępcza, której Wiesław Z. był członkiem. Grupa miała na koncie napady z bronią w ręku w całym kraju. Została ona zlikwidowana przez policjantów. Poszukiwani do tej pory byli ostatni dwaj jej członkowie - zatrzymany w ostatnich dniach Wiesław Z. oraz Andrzej Adamczyk poszukiwany w dalszym ciągu na podstawie listów gończych wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

Przez 5 lat Wiesław Z ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości często zmieniając miejsca pobytu - policjanci mieli informacje, że przebywał w różnych miastach naszego kraju oraz w Szwecji. Posługiwał się fałszywymi dowodami tożsamości, zmieniał wygląd. Cały czas tropili go policjanci z sekcji zajmującej się poszukiwaniami komendy wojewódzkiej. W ostatnim okresie policjanci ci ustalili, że mężczyzna przebywa w Westminster. Za pośrednictwem Komendy Głównej Policji nawiązano współpracę z policją brytyjską. Tamtejsi policjanci 12.09 zatrzymali Wiesława Z. we wskazanym przez pomorskich policjantów miejscu na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Sąd w Westminster zastosował wobec niego areszt tymczasowy. Na posiedzeniu dzisiejszym zapadnie prawdopodobnie decyzja o jego ekstradycji do Polski.

Powrót na górę strony