Wiadomości

KWP - policjanci pomorscy walczą z dyskryminacją

Data publikacji 11.05.2006

W nawiązaniu do artykułów, które ukazały się w Dzienniku Bałtyckim 10.05 br. na temat szkoleń antydyskryminacyjnych prowadzonych w ramach doskonalenia zawodowego policjantów oraz w związku z pytaniami na ten temat, prezentujemy Państwu poniższe wyjaśnienie.

W nawiązaniu do artykułów, które ukazały się w Dzienniku Bałtyckim 10.05 br. na temat szkoleń antydyskryminacyjnych prowadzonych w ramach doskonalenia zawodowego policjantów oraz w związku z pytaniami na ten temat, prezentujemy Państwu poniższe wyjaśnienie.

Pod koniec 2004r. w KWP w Gdańsku, podobnie jak we wszystkich komendach wojewódzkich, powołano Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Funkcję tę pełni od początku kom. Zdzisław Huzar - oficer policji z 30-letnim stażem w naszej formacji, aktualnie kończy studia pedagogiczne. Do zadań pełnomocnika należy m.in. propagowanie praw człowieka w policji oraz dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w działalności policji. Zadania te Pełnomocnik wykonuje m.in. poprzez regularne szkolenia policjantów w zakresie ochrony praw człowieka. (Szczegółowe informacje na temat działalności pełnomocnika znajdują się na naszej stronie internetowej).

Szkolenie, o którym mowa we wspomnianym wyżej artykule, było jednym z wielu realizowanych przez Pełnomocnika.

Harmonogram działań edukacyjnych dla policji w tym zakresie został zatwierdzony przez I Zastępcę Komendanta Głównego Policji. Pierwsze z takich szkoleń, którego uczestnikami byli policyjni pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka, odbyło się w październiku 2004r. w Szkole Policji w Słupsku.

Na początku listopada 2005r. kom. Huzar wziął udział w warsztatach szkoleniowych zorganizowanych przez kancelarię Prezesa Rady Ministrów pt. Kształtowanie postaw tolerancji wobec różnorodności”. Tematem warsztatów były metody identyfikowania, przeciwdziałania i zwalczania zjawisk dyskryminacji z przyczyn rasowych, pochodzenia etnicznego, religii, przekonań, wieku i orientacji seksualnej. Po tych warsztatach kom. Zdzisław Huzar przeprowadził szkolenie na ten sam temat w ramach doskonalenia zawodowego dla policjantów z KWP i jednostek terenowych. Łącznie przeszkolono wówczas ponad 1600 policjantów. W celu uzupełnienia wiedzy przekazywanej na tym szkoleniu Pełnomocnik wystąpił do komórek KWP i jednostek terenowych z propozycją kolejnego szkolenia. Spotkała się ona z pozytywną reakcją. Powstała koncepcja szkolenia pt. Wzmacnianie polityki antydyskryminacyjnej w kontekście postępowania policjanta w kontaktach z osobami zażywającymi narkotyki, zarażonymi wirusem HIV, chorymi na AIDS oraz osobami homoseksualnymi i bezdomnymi”. Zakres szkolenia nie ograniczał się jednak jedynie do grup wymienionych w tytule, był znacznie szerszy. Mowa tam była również o dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, wyznanie i religię, narodowość, rasę i pochodzenie etniczne, przekonania polityczne. Głównym celem było wskazanie jak przeciwdziałać dyskryminacji oraz jakie zachowania noszą jej znamiona.

Zadaniem policji w tym zakresie jest nie tylko właściwe, zgodne z zasadami m.in. etyki zawodowej postępowanie z osobami z różnych względów narażonymi na zachowania dyskryminacyjne, ale także ochrona tych osób przed przemocą spowodowaną właśnie uprzedzeniami lub dyskryminacją ze strony innych osób, czy grup. Trudno oskarżać policję o to, że wykazuje postawy homofobiczne, skoro celem szkolenia było zwalczanie tego rodzaju postaw. Wymienienie w jednym tytule różnych grup narażonych na uprzedzenia czy dyskryminację nie jest chyba tego dowodem.

Fragment artykułu, w którym mowa o tym, że osoby homoseksualne, będące ofiarami przestępstw pobicia, przemocy psychicznej i kradzieży motywowanych homofobią przeżywają dodatkowy silny stres ponieważ obawiają się niewłaściwych reakcji ze strony funkcjonariuszy”, jest dowodem na to, że szkolenia, o których mowa są potrzebne.

Nadmieniamy, że w lutym br. kom. Zdzisław Huzar brał udział w konferencji zorganizowanej przez organizację Kampania przeciw homofobii”. Materiały z tej konferencji były wykorzystanie podczas opisanego szkolenia.”

Powrót na górę strony