Wiadomości

Molestowanie seksualne dzieci - Wiesz? Zgłoś na Crime stoppers - anonimowy bezpłatny telefon pomorskiej policji 0-800-677-777

Data publikacji 25.04.2006

Przypominamy, że w pomorskiej policji funkcjonuje anonimowy, bezpłatny numer tel. 0-800-677-777. Chcemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że na ten numer można zgłaszać informacje na temat przestępczości seksualnej wobec dzieci.

Przypominamy Państwu, że w pomorskiej policji funkcjonuje anonimowy, bezpłatny numer tel. 0-800-677-777.

CRIME STOPPERS to program przeciwdziałania przestępczości, którego uczestnikiem może być każdy, komu nieobojętne jest bezpieczeństwo obywateli naszego województwa, kto żywo reaguje na akty przemocy, bezprawia i chuligaństwa, kto pragnie pomóc policji w zatrzymaniu sprawców przestępstw, a jednocześnie pozostać anonimowym! JEŻELI BYŁEŚ ŚWIADKIEM przestępstwa lub WIESZ o dokonanym lub planowanym przestępstwie, ZADZWOŃ lub PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ POCZTĄ ELEKTRONICZNĄ !!!

Telefon odbierają policjanci przez całą dobę. Otrzymują około kilkunastu informacji dziennie. Dotyczą one głównie sprawców kradzieży, przestępstw narkotykowych, osób poszukiwanych, spraw korupcyjnych, ale także przestępczości internetowej, np. pornografii dziecięcej, przemocy domowej i ostatnio coraz częściej, sygnałów o wykorzystywaniu seksualnym dzieci.

Chcemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że właśnie informacje na temat przestępczości seksualnej wobec dzieci można na nasz bezpłatny telefon zgłaszać.

W woj. pomorskim w okresie styczeń - marzec stwierdzono 45 przestępstw z art. 200 kk (Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykorzystania podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat), z czego 43 zostały wykryte. W całym 2005r. stwierdzono 142 przestępstwa, a 135 było wykrytych. (Ostatnie odnotowane przez policje pomorską przypadki można znaleźć w serwisie informacyjnym rzecznika prasowego KWP - w wyszukiwarkę należy wpisać słowo pedofil”).

Policja jest jedna z wielu instytucji, która wypowiedziała walkę sprawcom wykorzystującym seksualnie małoletnich. Temat ten jest podejmowany podczas wielu wspólnych szkoleń oraz akcji prewencyjnych organizowanych wspólnie z np. różnymi organizacjami społecznymi, fundacjami, stowarzyszeniami, służbą zdrowia, pedagogami, psychologami itp.

Na szczęście problem molestowanie seksualnego dzieci jest coraz częściej zauważany i zgłaszany odpowiednim instytucjom przez mieszkańców naszego województwa. Przerywana jest stopniowo zmowa milczenia”, która długo obejmowała ten temat jako drażliwy i tabu. Coraz częściej na policję zgłaszają się osoby, które są przypadkowymi świadkami molestowania dzieci lub zauważają, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Reagują nauczyciele, pedagodzy, sąsiedzi, rodzice. Rolą dorosłego opiekuna jest baczne obserwowanie dziecka. Jeśli zauważymy, że dziecko dziwnie się zachowuje, unika kontaktu z konkretnymi dorosłymi, jest zamknięte, nieufne, nie lubi być dotykane, jego rysunki mają seksualne podteksty - może to być znak, że dziecko zostało przez kogoś skrzywdzone. Zgłośmy się wówczas po pomoc do odpowiedniej instytucji. Jedną z nich jest właśnie policja. Jeśli podejrzewamy, że jakieś dziecko jest molestowane seksualnie, bite czy krzywdzone w inny sposób - możemy to zgłosić policjantom na numer 0-800-677-777.

Zadaniem dorosłych jest również nauczenie dzieci pewnych zachowań, które mają na celu uchronienie ich przed dramatycznymi dla nich sytuacjami. Rodzice, nauczyciele, policjanci uczą dzieci by:

  • pod żadnym pozorem pod nieobecność dorosłych (jeśli już muszą zostać w domu same!) nie wpuszczały obcych do domu;
  • nie rozmawiały na ulicy z nieznajomymi - nie odpowiadały na pytania gdzie mieszkają, czy rodzice są w domu itp.;
  • nie szły nigdzie z obcymi;
  • nie brały od obcych słodyczy, napoi i innych prezentów, za pomocą których często sprawca zwabia swoje ofiary w ustronne miejsce;
  • nie wsiadały do samochodów nieznajomych;
  • nie wsiadały do windy z obcymi osobami;
  • o każdym takim zdarzeniu powiedziały zaufanemu dorosłemu.
Policjanci uczą dzieci takich zachowań na licznych pogadankach, które przeprowadzają z dziećmi już od najmłodszych, przedszkolnych lat. Od września 2002 w szkołach podstawowych całego województwa pomorskiego realizowany jest Policyjny Program Edukacyjny, którego maskotka jest lubiany przez dzieci słoń Popo. Tematy poruszane w tym programie to m.in. Osoby obce”, Sam w domu”, Przemoc itp. Policjanci uczą dzieci, jak zachować się i kogo powiadomić w sytuacjach zagrożenia i najważniejsze - jak do takich sytuacji nie dopuścić. Zajęcia prowadzone na podstawie Małego elementarza bezpieczeństwa łączą naukę z zabawą, ale jednocześnie uświadamiają dzieciom, że ich bezpieczeństwo zabawą nie jest.

Powrót na górę strony