Wiadomości

Bezpieczniej w Trójmieście - otwarcie Stanowiska Kierowania Służbami Policyjnymi w Gdyni

Data publikacji 19.01.2006

19.01 w KMP w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie Stanowiska Kierowania Służbami Policyjnymi w Gdyni.

19.01 w KMP w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie Stanowiska Kierowania Służbami Policyjnymi w Gdyni. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa, Prezydenci Trójmiasta, przedstawiciel Komendanta Głównego, Komendant Wojewódzki Policji oraz przedstawiciele firm Polkomtel oraz ComputerLand.

Do tej pory stanowisko kierowania usytuowane było w trzech pomieszczeniach na trzech piętrach budynku KMP, w których znajdowało się stanowisko dyżurnego i monitoringu, ruchu drogowego i sztabu policji. Obecnie stanowisko kierowania to nowoczesny centralny system dowodzenia, w skład którego wchodzą: stanowisko dowodzenia, sala odpraw, stanowisko informatyczne. Na stanowisku dowodzenia pracuje oficer dyżurny i dwaj pomocnicy dyżurnego (w tym pomocnik z zakresu ruchu drogowego). Ponadto znajduje się tam stanowisko monitoringu, zarządzania kryzysowego oraz pomieszczenia naczelnika i funkcjonariuszy sztabu policji.

Całe przedsięwzięcie kosztowało prawie 1 300 000 złotych. Samorząd Gdyni przeznaczył prawie 800 000 zł na przebudowę stanowiska kierowania tak, by spełniało ono europejskie standardy, a KWP sfinansowała w kwocie ok. 500 000 zł system pozycjonowania policyjnych samochodów.

Wdrożony system umożliwi funkcjonariuszom policji wykorzystywanie nowoczesnych technologii informatycznych do podstawowych zadań służb policyjnych, czego efektem będzie usprawnienie procesów podejmowania decyzji operacyjnych oraz optymalizacja wykorzystania sił i środków. Autorem i wykonawcą systemu jest firma ComputerLand SA oraz Polkomtel.

System lokalizacji pojazdów został zainstalowany w 90 gdyńskich samochodach policyjnych. W sumie już 200 policyjnych radiowozów (w Gdańsku, Gdyni i Sopocie) zostało objętych modułem lokalizacyjnym systemu CoLombo. Dzięki zainstalowanym w samochodach nadajnikom GPRS oraz odbiornikom GPS, których sygnał jest wyświetlany na mapie cyfrowej, oficer dyżurny policji dokładnie widzi, gdzie znajdują się policyjne samochody.

System Wspomagania Dowodzenia CoLombo sprawdził się już w Gdańsku i Sopocie. W przyszłości systemem zostaną objęte wszystkie jednostki tak, by w znaczący sposób usprawnić pracę policjantów. System umożliwia m.in. szybsze działanie patroli - informuje o tym, gdzie znajdują się one w terenie. Dane takie pozwolą w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo w Trójmieście.

Powrót na górę strony