Wiadomości

Sopot/Lębork - odzyskane telefony komórkowe, zatrzymanie sprawcy kradzieży

Data publikacji 03.01.2006

Policjanci niemal codziennie przyjmują zgłoszenia o kradzieży telefonów komórkowych. Najczęściej złodzieje oferują je do sprzedaży w różny sposób. By ustrzec się przed kupnem kradzionego telefonu, każdy z nas, podobnie, jak w przypadku samochodu, może sprawdzić na policji, czy dany telefon nie jest zarejestrowany w policyjnej bazie jako kradziony.

3.01. około godz. 10.30 policjanci z OPP pełniący służbę w Sopocie zatrzymali 21-letnią mieszkankę Gdańska. Miała ona telefon komórkowy Siemens, który po sprawdzeniu w naszej bazie figurował jako skradziony 20.06.2005r. w Gdańsku-Przymorzu. Kobieta wyjaśniła, że dostała telefon w prezencie gwiazdkowym od rodziny, a osoba, która obdarowała ją tym telefonem, kupiła go w lombardzie. W kilka godzin później też w Sopocie policjanci zatrzymali 18-letniego mieszkańca Sopotu, który miał telefon Samsung skradziony 22.05.05 w Gdańsku-Wrzeszczu. Chłopak wyjaśnił, że kupił go od znajomego i jeszcze za niego nie zapłacił.

3.01. prokurator zastosował dozór policyjny wobec 21-letniego Tomasza K., którego policjanci z Lęborka zatrzymali 1.01. Mężczyzna ten ukradł telefon komórkowy Nokia w ten sposób, że właściciela telefonu doprowadził do bezbronności i pobił go. Telefon policjanci odzyskali.

Policjanci niemal codziennie przyjmują zgłoszenia o kradzieży telefonów komórkowych. Najczęściej złodzieje oferują je do sprzedaży w różny sposób. By ustrzec się przed kupnem kradzionego telefonu, każdy z nas, podobnie, jak w przypadku samochodu, może sprawdzić na policji, czy dany telefon nie jest zarejestrowany w policyjnej bazie jako kradziony. Można poprosić patrol policyjny o sprawdzenie danego telefonu. Osoby, które nabywają telefony kradzione, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej za paserstwo. Przestępstwo to może być popełnione również z winy nieumyślnej (art. 292 kk) i zagrożone jest karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet do lat 2.

W 2005 roku w naszym województwie przestępcy w różny sposób ukradli 6 424 telefony komórkowe. Przeważają kradzieże kieszonkowe, których odnotowano 3987. W naszej bazie zarejestrowano 5 935 telefonów. Czyli prawie 500 osób nie znało numerów identyfikacyjnych telefonu komórkowego. W wyniku pracy policjanci odzyskali 1693 telefony, które trafiły do prawowitych właścicieli.

Powrót na górę strony