Wiadomości

„Bezpieczniej się poruszamy, gdy serduszko na drogę mamy”

Data publikacji 15.12.2005

15.12 w przedszkolu nr 44 w Gdańsku /ul. Krasickiego 10/ odbyła się inauguracja działań edukacyjnych pod hasłem Serduszko na drogę”.

15.12 w przedszkolu nr 44 w Gdańsku /ul. Krasickiego 10/ odbyła się inauguracja działań edukacyjnych pod hasłem Serduszko na drogę”. Ośmiu gdańskim przedszkolom objętym programem Bezpieczny Krok Naprzód zostały przekazane specjalnie przygotowane zestawy odblaskowe dla dzieci. Zakup tych zestawów sfinansowany został ze środków firmy SKANSKA oraz Fundacji Bezpieczni w Ruchu Drogowym. Komenda Wojewódzka Policji objęła opieką merytoryczną podejmowane działania.

Ocenia się, że mimo olbrzymich środków wydawanych każdego roku na odblaski dla dzieci, znaczący procent tych odblasków nie jest wykorzystywany, lecz schowany lub zgubiony. Autorzy programu skupili się na budowaniu właściwych postaw i nawyków u najmłodszych dzieci.

Specjalnie zaprojektowany zestaw adresowany jest do grup wychodzących poza teren przedszkola. Pozwala na prawidłowe oznakowanie kolumny dzieci. Materiał, forma, charakter i liczba odblasków zwiększają widoczność dzieci na drodze. Zestaw składa się z kolorowych odblaskowych kamizelek i serduszek. Całość mieści się w przenośnym worku.

Zestawy te znajdą specjalne miejsce przy wyjściu z placówki tak, aby stanowiły stały element wyposażenia wyruszającej na spacer lub do teatru grupy przedszkolaków. Działania te mają, oprócz uczenia nawyku noszenia odblasków, również podnieść bezpieczeństwo poruszających się po drogach grup najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Koncepcja zestawu powstała z inspiracji nauczycieli przedszkolnych poszukujących nie tylko wyróżników dla grupy, ale również formy i kolorów dopasowanych do percepcji i upodobań dzieci. Stąd forma uśmiechniętych serduszek oraz wielokolorowych kamizelek. Uwagi policjantów na temat skuteczności skłoniły do przyjęcia rozwiązania wykorzystania rąk jako miejsca umieszczenia odblasków, co pozwala zwiększyć ich widoczność o 50-60%.

Szczegóły - nadkom. Rafał Ziółkowski z Wydziału Prewencji i RD KWP, tel. 52-16-354 lub 880-617-562.

Powrót na górę strony