Wiadomości

Pamiątki z ciepłych krajów nie zawsze legalne

Data publikacji 28.06.2005

Coraz więcej osób na letni wypoczynek wybiera się do egzotycznych krajów. Każdy wracając z tak odległej podróży chce przywieźć do kraju pamiątkę. Należy pamiętać, że wiele gatunków zwierząt, również ozdób wytwarzanych z tych zwierząt jest chronionych Konwencją Waszyngtońską.

Coraz więcej osób na letni wypoczynek wybiera się do egzotycznych krajów. Każdy wracając z tak odległej podróży chce przywieźć do kraju pamiątkę. Należy pamiętać, że wiele gatunków zwierząt, również ozdób wytwarzanych z tych zwierząt jest chronionych Konwencją Waszyngtońską. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku obecnie prowadzi kilkanaście postępowań dotyczących wprowadzenia do obrotu zagrożonych gatunków zwierząt. Każdy, kto chciałby przywieźć do kraju śnietypową pamiątkę, musi pamiętać o świadectwie pochodzenia i świadectwie eksportowym. Nie wystarczy sam paragon zakupu. Paragon nie jest podstawą wprowadzenia tego produktu do kraju, nie jest honorowany przez służby celne. Czterdziestu funkcjonariuszy reprezentujących wszystkie komendy wojewódzkie w Polsce w ubiegłym tygodniu, brało udział w przygotowanym przez organizację ekologiczną WWF seminarium poświęconym ograniczeniu nielegalnego handlu ginącymi gatunkami roślin i zwierząt. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy brali udział w warsztatach, po raz pierwszy mieli okazję do spotkania, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim zapoznania się z przepisami regulującymi handel zagrożonymi wyginięciem gatunkami roślin i zwierząt czyli Konwencją Waszyngtońską (CITES), Ustawą o ochronie przyrody oraz przepisami UE. Na szkoleniu policjanci mogli dowiedzieć się jakie gatunki chronionych zwierząt przywożone są do Polski przez granicę morską, powietrzną lub lądową, w jaki sposób są przemycane i gdzie są sprzedawane. Handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem to rynek, który pod względem dochodów wyprzedza tylko handel narkotykami i bronią. Jest ogromnym zagrożeniem dla równowagi biologicznej na Ziemi i pokaźnym źródłem dochodu dla grup przestępczych.

Na letnich wakacjach w odległym kraju sprzedawcy ozdób lub wyrobów pochodzących od gatunków chronionych zwierząt mogą nas kusić niską ceną, ale pamiętajmy, że przywóz bez zezwolenia lub bez świadectwa fitosanitarnego rośliny, zwierzęcia, a także ich rozpoznawalnych części lub produktów stanowi przestępstwo i jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Powrót na górę strony