Wiadomości

Policja pomorska przygotowana do sezonu letniego 2005

Data publikacji 24.06.2005

Jak co roku policja pomorska przygotowuje się do sezonu letniego, który zawsze jest dla funkcjonariuszy okresem wytężonej pracy. Przyjazd dużej liczby turystów z kraju i z zagranicy (tylko tych ostatnich było w ubiegłym roku ponad 700 tys.), duża liczba różnego rodzaju imprez wymagają szczególnych przygotowań, aby dla każdego mieszkańca województwa oraz naszych gości był to czas bezpieczny.

Jak co roku policja pomorska przygotowuje się do sezonu letniego, który zawsze jest dla funkcjonariuszy okresem wytężonej pracy. Przyjazd dużej liczby turystów z kraju i z zagranicy (tylko tych ostatnich było w ubiegłym roku ponad 700 tys.), duża liczba różnego rodzaju imprez wymagają szczególnych przygotowań, aby dla każdego mieszkańca województwa oraz naszych gości był to czas bezpieczny.

W związku z tym sezonie letnim wprowadzono następujące przedsięwzięcia:

  • utworzono sezonowe siedziby policji w miejscowościach: Wdzydze Kiszewskie, Gniewino, Ostrzyce, Bytów, Osiek, Ocypel, Charzykowy, Łeba, Puck, Rowy,
  • wzmocniono załogami policyjnymi z Oddziału Prewencji Policji (48 funkcjonariuszy) miejscowości: Władysławowo, Krokowa, Jurata, Kosakowo, Krynica Morska, Stegna, Sztutowo,
  • w porozumieniu z komendantem Szkoły Policji w Słupsku wzmocniono słuchaczami szkoły (550) służby w Ustce i Łebie,
  • wzmocniono służby prewencyjne Trójmiasta policjantami z OPP (ok. 160 f-szy).

Szczególnie w weekendy zaplanowano podjęcie wspólnych działań ze Strażą Graniczną, Strażą Pożarną, Inspekcją Transportu Drogowego, WOPR-em oraz służbami ochrony środowiska mające na celu ujawnianie i zwalczanie ujemnych zjawisk towarzyszących turystyce i wypoczynkowi.

Zaplanowano cykliczne działania na drogach woj. pomorskiego:

  • na drogach międzynarodowych E-28, E-75, E-77 pod hasłem śWojewództwo pomorskie przyjazne, bo bezpieczne”,
  • w rejonach, gdzie panuje wzmożony ruch pieszy i rowerowy działania lokalne mające na celu śuporządkowanie relacji kierujący-pieszy.
Przed sezonem policjanci skontrolowali infrastrukturę drogową i w wymagających tego przypadkach wystąpili do zarządów dróg w wnioskami o poprawę oznakowania, oświetlenia, nawierzchni itp.
Na drogach wiodących do miejscowości turystycznych wprowadzono dodatkowe służby.
Ponadto w całym województwie policjanci ruchu drogowego na żądanie organizatorów wycieczek lub turystów kontrolują autokary wycieczkowe. Policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. W Gdańsku w tym celu wyznaczone jest stałe miejsce - dawny pas startowy przy ul. Jana Pawła II, w pobliżu kładki dla pieszych. Tam policjanci kontrolują autobusy codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 6.30-10.00 (w weekendy kontrole prowadzone są doraźnie, na żądania).

Stałym elementem przygotowań do sezonu letniego jest współpraca z innymi podmiotami. Obejmuje ona wspólne patrole z funkcjonariuszami innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na danym rejonie (patrz wyżej) oraz współpracę z organizatorami wypoczynku i imprez. Podczas spotkań z nimi i kontroli miejsc wypoczynku policjanci zwracają szczególną uwagę na:

  • zabezpieczenie porządku na obiektach turystycznych, plażach kąpieliskach i przystaniach wodnych, campingach, trasach turystycznych oraz przy organizacji różnych imprez dla wypoczywających,
  • stan zabezpieczenia obiektów turystycznych i rekreacyjnych pod względem technicznym i fizycznym, w tym ochrony mienia turystów,
  • uporządkowanie i oznakowanie plaż, kąpielisk, przystani wodnych, campingów itp., w tym szczególnie usytuowanych w pobliżu kolonii, ośrodków wczasowych i innych miejsc o wzmożonym ruchu turystycznym oraz informowanie o zakazach sprzedaży, podawania i spożywania alkoholu na plażach, basenach i w parkach.

Ponadto policjanci prewencji i ruchu drogowego spotykać się będą w sezonie z wypoczywającymi na koloniach, obozach i różnego rodzaju festynach, aby mówić jak bezpiecznie spędzać wolny czas.

Przypominamy o telefonach dla turystów zagranicznych, które funkcjonują w Komendzie Głównej Policji: jest to telefon płatny 608-599-999, czynny w godz. 8.00-20.00 oraz telefon bezpłatny 0-800-200-300. Oba telefony obsługiwane są przez pracowników cywilnych komendy głównej policji w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim. Telefony przeznaczone są dla obcokrajowców, którzy padli ofiarą przestępstw i nie wiedzą, gdzie zwrócić się o pomoc. Numery telefonów zostały rozpowszechnione dzięki inicjatywie Polskiej Organizacji Turystycznej w zagranicznych biurach podróży, placówkach konsularnych, hotelach itp.

Uwaga! - w trakcie wakacji obowiązują zakazy ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, w następujących terminach: - w okresie od pierwszego piątku po zakończeniu roku szkolnego do dnia 31 sierpnia,

  • od godziny 18.00 do godziny 22.00 w piątek,
  • od godziny 7.00 do godziny 14.00 w sobotę,
  • od godziny 7.00 do godziny 22.00 w niedzielę.
Zakaz ten obowiązuję od przyszłego tygodnia, czyli od 1 lipca. Dodatkowym dniem objętym zakazem będzie 15 sierpnia. Ponadto okresowo mogą być wprowadzone zakazy ze względu na uplastycznienie się nawierzchni. Ograniczenie i zakazy wprowadzane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 18 sierpnia 2003r. (Dz. U. z 2003 nr 161.poz 1565.) w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu niektórych pojazdów na drogach. Informacje dotyczące pojazdów, dla których nie mają zastosowania ww. ograniczenia można znaleźć w Dzienniku Ustaw z 2003r nr 161 poz. 1565.

Zachęcamy Państwa do rozmowy z asp.szt. Ewą Czajkowską z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP, która przekaże przydatne porady prewencyjne dla turystów, tel. 32-15-441.

Powrót na górę strony