Wiadomości

Tczew - śmiertelny wypadek drogowy, młodzi ludzie - uważajcie!

Data publikacji 23.06.2005

Wakacje, okres letnich dni to czas, w którym dochodzi do zwiększonej liczby wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców.

23.06 ok. godz. 10.10 w Rzeżęcinie doszło do zderzenia czołowego VW Golfa z TIR-em. Kierujący Golfem 18-letni mieszkaniec pow. tczewskiego jadąc od strony Lipia Góra w kierunku Nowej Cerkwi na łuku drogi w prawo, najprawdopodobniej z powodu nadmiernej prędkości zjechał na lewą stronę i zderzył się z jadącym z przeciwka ciężarowym Iveco z naczepą. W Golfie jechało sześć osób. Na miejscu zginął kierujący oraz 17-letnia pasażerka. Dwóch pasażerów 17 i 16 latka w stanie ciężkim przetransportowano śmigłowcem do Akademii Medycznej, a dwóch innych: 26-letniego mieszkańca Gniewu oraz 17-letnią dziewczynę, również w stanie ciężkim, przewieziono do szpitala w Tczewie. W działaniach ratowniczych uczestniczył również śmigłowiec policyjny.

To już drugi wypadek w ciągu ostatnich dni w którym uczestniczą i giną młodzi ludzie /poprzedni wydarzył się 22.06 o godz. 3.30 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Garczynie/.

Wakacje, okres letnich dni to czas, w którym dochodzi do zwiększonej liczby wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców. Najczęściej wypadki, z udziałem młodych kierowców występują:

  • w czerwcu, lipcu i w sierpniu (prawie 33% wypadków),
  • w piątek, sobotę i niedzielę (51% wypadków),
  • godziny wieczorne i nocne (prawie 50% wszystkich zdarzeń spowodowanych przez młodych kierowców).

Częstsze wystawianie na ryzyko związane z ruchem drogowym jest stylem życia młodych ludzi powoduje, oni częściej podróżują w nocy i w weekendy i w towarzystwie swoich przyjaciół. Analiza wypadków, które zdarzyły się w nocy w grupie młodych kierowców, wykazała, że najczęściej zdarzają się one w dni wolne od pracy podczas powrotu z dyskotek, pubów lub prywatek. Problem ten jest szczególnie widoczny wśród młodych mieszkańców terenów niezabudowanych, których droga powrotu do domu jest znacznie dłuższa. Prowadzenie samochodu przez młodego człowieka daje mu możliwość poczucia się dorosłym, niezależnym człowiekiem. Na przykład chcą być niezależni od swoich rodziców, a prowadzenie samochodu daje im możliwość przekraczania pewnych barier. Młodzi ludzie popisując się wśród swoich znajomych stylem prowadzenia samochodu podnoszą poczucie własnej wartości. Badania dowodzą, że młodzi mężczyźni wierzą, że im lepiej prowadzą samochód, tym wyższy jest ich status w grupie. Oddziaływanie grupy jest odczuwalne nawet, gdy kierowca znajduje się sam w samochodzie.

Wśród młodych ludzi stwierdzono pewien rodzaj egocentryzmu. Uważają oni, że są niezniszczalni i nie dotyczy ich problem wypadków (to nie może mi się przytrafić).

W tym roku młodzi kierowcy byli sprawcami 200 wypadków drogowych, w których 21 osób zginęło, a 300 zostało rannych.

Powrót na górę strony