Wiadomości

Wojewódzki finał zawodów przewodników i psów policyjnych

Data publikacji 14.06.2005

14 i 15 czerwca w KWP odbył się wojewódzki finał zawodów przewodników i psów policyjnych. Zwycięzcy wojewódzkiego finału będą reprezentować województwo pomorskie na finale krajowym.

14 i 15 czerwca w KWP odbył się wojewódzki finał zawodów przewodników i psów policyjnych. Zwycięzcy wojewódzkiego finału będą reprezentować województwo pomorskie na finale krajowym.

W finałach wojewódzkich udział wzięło 16 psów patrolowo-tropiących i 4 do poszukiwań narkotyków. Zawodnicy zmagali się w nastepujących konkurencjach: ogólne posłuszeństwo psa, praca węchowa, ćwiczenia obrończe, strzelanie. Zwycięzcami tegorocznego finału zostali:

  • I miejsce i 366 punktów zdobył st. sierż. Grzegorz Kowalski z KMP w Gdańsku z psem Ogun;
  • II miejsce i 320 punktów zdobył asp. Tomasz Paszylk z KPP w Kościerzynie z psem Trepan;
  • III miejsce i 314 punktów zdobyła mł. asp. Edyta Jankowska z KMP w Gdyni z psem Tryton.

W policji pomorskiej mamy obecnie 72 psy, w tym 17 specjalistycznych - do badań osmologicznych, zapachów narkotyków, zwłok ludzkich, innych substancji. Pozostałe 55 psów to psy o specjalnościach: patrolowo-tropiącej, do tropienia śladów, do działań antyterrorystycznych i wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Psy w policji używane są do:

  • służb patrolowych,
  • badań osmologicznych,
  • tropienia śladów,
  • działań anyterrorystycznych,
  • przeszukiwania terenu pomieszczeń, pojazdów, statków (odnajdywanie osób, przedmiotów, śladów pozostawianych przez ludzi, materiałów wybuchowych, narkotyków),
  • do pościgów za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa,
  • do pomocy podczas zatrzymywania osób ich pilnowania i konwojowania.

Przewodnikiem psa może być policjant, który ukończył szkolenie specjalistyczne. Policjant mający psa pod opieką dostaje na jego utrzymanie ekwiwalent pieniężny w wysokości 170 zł na wyżywienie i 140 dodatku z opiekę nad psem. Ekwiwalent na wyżywienie może być zwiększony, jeśli pies waży więcej niż 40 kg. Pies najczęściej mieszka razem z przewodnikiem. Przewodnik psa musi prowadzić regularnie ćwiczenia i tresurę psa, racjonalnie go odżywiać, dbać o jego stan zdrowia. Psy przechodzą systematyczne obowiązkowe badania weterynaryjne. Na emeryturę najczęściej odchodzą po 9 latach służby, chyba że wcześniej lekarz weterynarz stwierdzi chorobę wykluczającą pełnienie służby w policji, np. choroby narządów wzroku, słuchu, przepuklina, choroba transportowa itp.

Powrót na górę strony