Wiadomości

PG KWP - postępowanie dotyczące nielegalnego obrotu pijawkami lekarskimi

Data publikacji 25.04.2005

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP prowadzą nietypowe, pierwsze w naszym regionie, postępowanie dotyczące nielegalnego obrotu... pijawkami lekarskimi.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP prowadzą nietypowe, pierwsze w naszym regionie, postępowanie dotyczące nielegalnego obrotu... pijawkami lekarskimi.

25.04 w Skórczu (pow. Starogard Gd.) w efekcie uzyskanej informacji o nielegalnym obrocie pijawkami policjanci z KWP i ze Skórcza razem z Powiatowym Inspektorem Weterynarii w Starogardzie Gd., przeszukali mieszkanie i pomieszczenia handlowe należące do jednego z tamtejszych przedsiębiorców. W wyniku przeszukania zabezpieczono 42 pijawki lekarskie (Hirudo Medicinalis) oraz dokumentację dotyczącą obrotu nimi zarówno w kraju jak i zagranicą. Właścicieli firmy handlowej przesłuchano.

Sprawa, mimo że wydaje się zabawna, może mieć poważne konsekwencje. Obrót pijawkami, które zresztą są pod ochroną, może prowadzić jedynie przedsiębiorca, który ma zezwolenie Głównego Lekarza Weterynarii oraz Ministra Środowiska. Mieszkańcy Skórcza, u których ujawniono pijawki, zezwolenia nie mają. Pijawki, które są sprzedawane bez zezwolenia, pochodzą z niewiadomego źródła, mogą być niebezpieczne. "Legalne" pijawki lekarskie są hodowane w specjalnych ośrodkach. Muszą być czyste, karmione stuprocentowo pewną krwią, tak, żeby nie przenieść żadnej choroby krwi na osobę, która będzie je stosować w celach leczniczych (z tego samego powodu tych samych robaków nie powinny stosować np. dwie osoby). Pojedyncza pijawka z hodowli kosztuje około 8 dolarów.

Z dokumentacji, jaką zabezpieczono w przeszukanej firmie wynika, że sprzedano już ok. 50 "nielegalnych" pijawek. Sprzedawane one były głównie za pośrednictwem aukcji internetowej. Policjanci ustalają, skąd właściciele firmy brali robaki.

W sprawie wszczęto postępowanie z art. 77 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych, za co grozi kara pozbawienia wolności do roku.

Powrót na górę strony