Wiadomości

CBŚ - zatrzymanie lidera grupy dokonującej nielegalnych odwiertów

Data publikacji 14.03.2005

Policjanci z funkcjonującej od 2003r. grupy operacyjno-śledczej, której działania ukierunkowane są na likwidację procederu kradzieży paliwa z odwiertów w infrastrukturze grup paliwowych zatrzymali 37-letniego Tomasza D. z Gdańska, lidera - organizatora i kierownika grupy przestępczej zajmującej się tym kradzieżami paliwa z rurociągów przesyłowych na gdańskich Stogach.

Policjanci z funkcjonującej od 2003r. grupy operacyjno-śledczej, której działania ukierunkowane są na likwidację procederu kradzieży paliwa z odwiertów w infrastrukturze grup paliwowych zatrzymali 37-letniego Tomasza D. z Gdańska, lidera - organizatora i kierownika grupy przestępczej zajmującej się tym kradzieżami paliwa z rurociągów przesyłowych na gdańskich Stogach. 14.03 Sąd Rejonowy w Gdańsku zastosował 3-miesięczny areszt tymczasowy dla zatrzymanego.

Tomasz D. zatrzymany został na terenie swojej posesji. Z ustaleń policjantów wynika, że kierował on kilkuosobową grupą, która dokonywała odwiertów. Grupa była zorganizowana, o czym świadczy podział ról. Były w niej osoby odpowiedzialne za "ochronę" (tzw. czujki), osoby odpowiedzialne za odwierty, za instalowanie tzw. sztyc oraz odciągów (niektóre z nich miały kilkaset metrów). Inne osoby odpowiadały za transport paliwa i jego dystrybucję. Grupa najaktywniej dokonywała odwiertów w latach 2001-2004. Pojedyncze kradzieże paliwa sięgały nawet 40.000 litrów. Zatrzymany współpracował z innymi grupami przestępczymi, m.in z rozbitą przez policję w marcu 2004r. (informacja w naszym serwisie z 1.04.2004).

Zatrzymanemu przedstawiono ponad 50 zarzutów. Odpowiadać będzie m.in. za kierowanie grupą przestępczą (art. 258 par. 3 KK).

Grupa do zwalczania przestępczości związanej z nielegalnymi odwiertami składa się z funkcjonariuszy CBŚ i KWP w Gdańsku, współpracuje również z grupami paliwowymi, poszkodowanymi w wyniku odwiertów. Policjanci prowadzą czynności w celu ustalenia wszystkich osób winnych kradzieży i skażenia środowiska.

Powrót na górę strony