Wiadomości

PODSUMOWANIE DZIAŁANIA KMZB W POWIECIE BYTOWSKIM

Data publikacji 23.01.2018

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie które miało pomóc społeczeństwu w komunikacji z policjantami i zwalczaniu różnych zagrożeń. Jak pokazują doświadczenia policjantów KMZB sprawdza się doskonale. W ubiegłym roku w powiecie bytowskim policjanci odnotowali 495 różnych zgłoszeń, z czego ponad połowa została potwierdzona.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie które miało pomóc społeczeństwu w komunikacji z policjantami i zwalczaniu różnych zagrożeń. Jak pokazują doświadczenia policjantów KMZB sprawdza się doskonale. W ubiegłym roku w powiecie bytowskim policjanci odnotowali 495 różnych zgłoszeń, z czego ponad połowa została potwierdzona.

Najistotniejszą korzyścią wynikającą z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość reagowania na zdarzenia i problemy zgłaszane przez mieszkańców, które w ich odczuciu przeszkadzają im i wpływają negatywnie na poczucie bezpieczeństwa. Mundurowi reagują na każde, co należy podkreślić, anonimowe zgłoszenie i weryfikują je. Z naniesionych na Mapę zgłoszeń korzystają także dzielnicowi, dzięki czemu sporządzili plany działań priorytetowych do minimalizacji i eliminacji różnych nieprawidłowości w swoich rejonach. Bytowscy policjanci w 2017 roku na terenie powiatu odnotowali 495 różnych zgłoszeń, z czego 264 zostały potwierdzone. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło: przekraczania dozwolonej prędkości – 134 w tym 79 potwierdzonych spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – 99 w tym 44 potwierdzonych nieprawidłowego parkowania – 79 w tym 53 potwierdzonych niewłaściwej infrastruktury drogowej – 41 w tym 38 potwierdzonych.

Duża cześć zgłoszeń dotyczyła przekraczania prędkości i nieprawidłowego parkowania. W miejscach zagrożonych pojawiali się policjanci z ruchu drogowego. Prędkość pojazdów mierzyli za pomocą mierników ręcznych oraz radiowozu z wideorejestratorem. Efektem tych działań są m.in. zatrzymane prawa jazdy piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Mundurowi wypracowują także rozwiązania, które pozwolą na minimalizację problemu nieprawidłowego parkowania, poprzez wyznaczenie przez zarządców dróg nowych miejsc parkingowych lub zmianę oznakowania.

Mundurowi wnikliwie analizowali także zgłoszenia „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. W razie stwierdzonych nieprawidłowości współpracują z zarządcami dróg, aby poprawić bezpieczeństwo we wskazanym miejscu.

Jednym z wymiernych przykładów prawidłowego działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest zatrzymanie mieszkańca Bytowa, który posiadał przy sobie narkotyki. W sierpniu na Mapie pojawiło się zgłoszenie o grupowaniu się młodzieży na jednej z ulic w Bytowie. Dzięki możliwości dodania opisu mundurowi otrzymali szczegółowe informacje. Tą sprawą zajęli się policjanci kryminalni, którzy pracując nad sprawą potwierdzili zgłoszenie. Zatrzymany został 21 – latek, który posiadał ponad 3 gramy marihuany. W tej sprawie zostało wszczęte dochodzenie, które swój finał miało w sądzie.

Funkcjonariusze zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Powrót na górę strony