Wiadomości

2017 ROK Z MAPĄ ZAGROŻEŃ – SOPOCCY POLICJANCI OTRZYMALI 555 ZGŁOSZEŃ

Data publikacji 19.01.2018

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której możemy sprawdzić czy w okolicy miejsca zamieszkania jest bezpiecznie. Należy podkreślić, że te informacje nie mogą przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. W 2017 roku mieszkańcy Sopotu nanieśli na Mapę 555 zgłoszeń, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Wszystkie sygnały zostały przez policjantów sprawdzone, a ponad połowa potwierdziła się.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której możemy sprawdzić czy w okolicy miejsca zamieszkania jest bezpiecznie. Należy podkreślić, że te informacje nie mogą przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. W 2017 roku mieszkańcy Sopotu nanieśli na Mapę 555 zgłoszeń, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Wszystkie sygnały zostały przez policjantów sprawdzone, a ponad połowa potwierdziła się.

Policjanci z Sopotu podsumowali działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2017 roku. Narzędzie to zostało uruchomione w lipcu 2016 roku aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni anonimowo i w łatwy sposób zgłaszać sygnały, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Aby sprostać oczekiwaniom wprowadzono zmiany, dzięki którym osoby korzystające z aplikacji mają jeszcze więcej możliwości.

W minionym roku sopoccy policjanci odnotowali 555 zgłoszeń naniesionych na Mapę Zagrożeń. Największą grupę stanowiły zagrożenia związane z nieprawidłowym parkowaniem (230 zgłoszeń). Szczególnie w rejonie Dolnego Sopotu było to uciążliwe ponieważ kierowcy pozostawiając samochody np. po obu stronach jezdni lub w bramach wjazdowych do posesji, często nie zdają sobie sprawy, że tarasują przejazd np. służbom ratunkowym lub mieszkańcom. Policjanci i Strażnicy Miejscy wielokrotnie interweniowali w takich miejscach. Ponadto wspólnie prowadzili działania blokadowe skierowane do kierowców, którzy parkowali swoje samochody w miejscach niedozwolonych. Kierowcy, którzy pozostawili w miejscu niedozwolonym swój samochód musieli spodziewać się konsekwencji w postaci założenia przez funkcjonariuszy blokady na koło. Funkcjonariusze na sprawców wykroczeń nakładali mandaty lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. Kwestie nieprawidłowego parkowania policjanci poruszają również na komisjach bezpieczeństwa ruchu drogowego. W wyniku prowadzonych działań oraz z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, na odcinku od ul. Piastów w kierunku ul. Parkowej zostały zamontowane słupki uniemożliwiające wjazd samochodów na ścieżkę rowerową i parkowanie na niej samochodów. Na komisjach bezpieczeństwa mundurowi poruszali również kwestie naniesionych na mapę i potwierdzonych przez policjantów sygnałów dotyczących złej organizacji ruchu i niewłaściwej infrastruktury drogowej, celem ich wyeliminowania.

W 2017 roku mieszkańcy Sopotu nanieśli na Mapę także sygnały o przekraczaniu dozwolonej prędkości na Alei Niepodległości i innych drogach wylotowych z miasta (26 zgłoszeń). Na tej podstawie funkcjonariusze sopockiej drogówki w tych miejscach prowadzili częste kontrole prędkości, ujawniali sprawców i na nich nakładali mandaty. W niektórych przypadkach kierowcy tracili także prawa jazdy na okres nawet 3 miesięcy, gdyż na terenie zabudowanym przekraczali dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h.

Ponadto mieszkańcy na Mapie Zagrożeń dość często sygnalizowali policjantom spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (93 zgłoszenia). Mundurowi byli w tych miejscach, gdzie dochodziło do sytuacji spożywania alkoholu i potwierdzili 71 zgłoszeń. Dane rejony zostały objęte częstszymi kontrolami przez policjantów, a sprawcy byli karani mandatami karnymi.

Funkcjonariusze odnotowali także 18 sygnałów dotyczących bezdomności. Każde tego typu zgłoszenie zostało przez policjantów bardzo dokładnie sprawdzone. Za każdym razem, kiedy mundurowi potwierdzali zgłoszenie, rozmawiali z osobą bezdomną i przekazywali jej informacje na temat miejsc, w których może otrzymać ciepły posiłek lub znaleźć schronienie. Informacje o osobach bezdomnych policjanci przekazywali także do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

Każda informacja od mieszkańców wpływa na bezpieczeństwo w ich miejscu zamieszkania, dlatego zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe 997 lub 112.

Powrót na górę strony