Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Dwa lata programu "Czerwone i żółte kartki od policji"

Data publikacji 07.02.2005

Alkohol przyczyną wielu tragedii. Od 2003 roku policja pomorska realizuje program profilaktyczny mający na celu zwalczanie alkoholizmu, a w szczególności zapewnienia ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, który naruszany jest przez osoby będące pod wpływem alkoholu.

Alkohol przyczyną wielu tragedii.

Od 2003 roku policja pomorska realizuje program profilaktyczny mający na celu zwalczanie alkoholizmu, a w szczególności zapewnienia ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, który naruszany jest przez osoby będące pod wpływem alkoholu. Program ten polega przede wszystkim na zapobieganiu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, będącym pod wpływem alkoholu czy pod zastaw, a także picia alkoholu w miejscach publicznych. By zmobilizować właścicieli sklepów i lokali do właściwej reakcji na fakt np. picia alkoholu pod ich sklepem czy lokalem, policja pomorska wprowadziła od 2003 roku system żółtych i czerwonych kartek.

W 2004 roku policjanci wypełnili 99 kart "białych" 79 "żółtych" i tylko 7 "czerwonych".

Policjanci podejmujący interwencję w przypadku naruszenia ładu i porządku publicznego w miejscu lub najbliższej okolicy punktu sprzedaży napojów alkoholowych wypełniają kartę A1 (biała) jeżeli zostali wezwani na miejsce nie z inicjatywy osoby mającej pozwolenie na handel alkoholem. Karta A1 to karta ewidencyjna, która jest przesyłana informacyjnie do dzielnicowego. Na jej podstawie kierownik jednostki policji sporządza wniosek (karta A2 - żółta) i wysyła go do prowadzącego sprzedaż alkoholu jako ostrzeżenie. Tym samym policja daje szansę tym wszystkim, którzy sprzedają alkohol, pozwalają, by pod ich sklepami lub lokalami był on spożywany niezgodnie z ustawą i nie reagują na zakłócenia porządku i popełniane wykroczenia. Właściciel lokalu czy sklepu powinien więc każdorazowo powiadamiać policję o wszelkich zakłóceniach porządku. Otrzymanie trzech żółtych kart w ciągu sześciu miesięcy skutkuje przesłaniem do organu wydającego zezwolenie wniosku o cofnięcie zezwolenia - załącznika A3 (czerwonej karty).

W minionym roku na 33064 zatrzymanych sprawców przestępstw 5509 osób było pod wpływem alkoholu. Policjanci podczas służby ujawnili 120 przypadków sprzedaży lub podawania napojów alkoholowych, kiedy jest to zabronione (tj. nieletnim, nietrzeźwym i pod zastaw), bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom. Za spożywanie napojów alkoholowych wbrew zakazom ogółem policjanci skierowali 2554 wniosków do Sądu Grodzkiego oraz nałożyli prawie 22 tys. mandatów karnych. Ponadto skierowali 46 wnioski o cofnięcie koncesji.

W 2004 roku policjanci zatrzymali ponad 200 nieletnich pod wpływem alkoholu: rekordziści to:

  • 14-letni chłopiec - miał 2,6 prom
  • 9-letni chłopiec - miał 1,87 prom.

Ogółem policjanci wszczęli 208 spraw z art. 208 kk (rozpijanie nieletniego), za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto policja pomorska zatrzymała 8333 kierujących, u których stwierdzono ponad 0,5 promila alkoholu. 201 z nich spowodowało wypadki drogowe, w których 15 osób zginęło, a 292 zostały ranne.

Powrót na górę strony