Wiadomości

W KWP w Gdańsku utworzono zespół do spraw niewykrytych zabójstw - ARCHIWUM X

Data publikacji 21.01.2005

Decyzję o utworzeniu nieetatowego zespołu, który media już nazwały śArchiwum Xś, insp.Janusz Bieńkowski - Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, podjął pod koniec grudnia 2004r. po przeanalizowaniu ilości poważnych zabójstw i zaginięć osób w niewyjaśnionych oklicznościach.

Decyzję o utworzeniu nieetatowego zespołu, który media już nazwały śArchiwum Xś, insp.Janusz Bieńkowski - Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, podjął pod koniec grudnia 2004r. po przeanalizowaniu ilości poważnych zabójstw i zaginięć osób w niewyjaśnionych okolicznościach. Okazało się, że jest ich ponad 100. Okres ścigania sprawców zabójstw przedawnia się po 30 latach. Najstarsze niewykryte (już przedawnione) zabójstwo miało miejsce w Gdańsku 20.04.1973 roku. W mieszkaniu została zamordowana kobieta. Zabójca zabił ją nożem.

W zespole pracować będzie 6 policjantów, w tym jeden konsultant (były policjant z doświadczeniem śledczym). Nadzór będzie sprawował z-ca komendanta wojewódzkiego insp. Marek Blumczyński. Zespół będzie funkcjonował w strukturach organizacyjnych wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego KWP.

Na początek zespół zajmie się czterema sprawami, które rokują dalszy rozwój w sensie wykrywczym. Liczymy na współpracę z mediami. W was widzimy sojuszników, którzy przypomną te trudne i tragiczne sprawy. Mamy nadzieję, że nowe metody pracy policji, jak np. badania genetyczne czy AFIS, przyczynią się do ich rozwiązania, ale bierzemy też po uwagę aspekt psychologiczny. Czasami świadkowie czy sami sprawcy po latach chcą zrzucić z siebie ciężar śgrzechu”. Wszelkie informacje, nawet z pozoru błahe, dla śledczych mogą okazać się przełomowe.

W KWP funkcjonuje bezpłatny całodobowy telefon 0-800-677-777, na który można dzwonić również anonimowo.

Pierwsza sprawa "Archiwum X"

18.01.1991r. o godz. 7:50 policjanci z komisariatu policji w Gdyni Orłowie przyjęli zgłoszenie o zabójstwie małżeństwa Doroty i Rudolfa S. w domu przy ul. Światowida. Pierwszą osobą, która stwierdziła fakt brutalnego zabójstwa, była pracownica warsztatu krawieckiego, który znajdował się w piwnicy domu. Zakład przez wiele lat był własnością Doroty S. Od stycznia 1991r. należał do syna zamordowanych.

Rudolf S. zamordowany został przy użyciu ostrego narzędzia o charakterystycznym kwadratowym przekroju, kształtem podobnym do śrubokręta krzyżakowego. Zabójca zadał nim 8 ciosów. Dorota S. została najpierw pobita, a potem do leżącej na podłodze kobiety oddano strzał z pistoletu do wstrzeliwania kołków:

Policjanci prowadzący śledztwo w tej sprawie ustalili, że:

  • sprawcy dostali się do budynku w nocy z 17/18 stycznia 1991 roku po uprzednim wybiciu kostką brukową szyby w oknie,
  • po zabójstwie małżeństwa sprawcy przeszukali pomieszczenia i prawdopodobnie zabrali dużą sumę pieniędzy w złotówkach i obcej walucie.

W prowadzonym śledztwie policjanci przesłuchali ponad 100 osób, przeszukali 26 mieszkań. Policyjni eksperci przeprowadzili łącznie 15 ekspertyz. Badania traseologiczne, fizykochemiczne, mechanoskopijne, biologiczne oraz porównanie śladów linii papilarnych pobranych od 49 osób przeprowadzili specjaliści z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku. Badania balistyczne i biologiczne (DNA) przeprowadzili policjanci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP. Ze względu na fakt, iż przeprowadzone w tej sprawie czynności operacyjno-procesowe nie doprowadziły do ustalenia sprawców zabójstwa Doroty i Rudolfa S., prowadząca postępowanie Prokuratura Wojewódzka w Gdańsku 14.05.1993r. wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa. W czwartym kwartale 2004r. akta śledztwa przejęła z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Sekcja Analizy Kryminalnej KWP w Gdańsku (obecnie Wydziału Wywiadu Kryminalnego), by przeprowadzić analizę pod kątem wytyczenia dalszych kierunków i możliwości wykrywczych w sprawie. Analiza ta doprowadziła do określenia powiązań pewnych osób ustalonych w śledztwie i w materiałach operacyjnych, które być może doprowadzą do ustalenia sprawców tego zabójstwa.

Powrót na górę strony