Wiadomości

PIERWSZY WEEKEND WAKACJI POD HASŁEM- "KRĘCI NAS BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ"

Data publikacji 26.06.2017

Wczoraj na Placu Zdrojowym oraz plaży w Sopocie policjanci promowali akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz rozpoczęli akcję informacyjną w ramach, której przypominali rodzicom o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi w trakcie opieki nad małymi dziećmi. Akcja skierowana była do opiekunów, którzy spędzają wolny czas z dziećmi w Sopocie szczególnie w rejonie pasa nadmorskiego i plaży.

Wczoraj na Placu Zdrojowym oraz plaży w Sopocie policjanci promowali akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz rozpoczęli akcję informacyjną w ramach, której przypominali rodzicom o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi w trakcie opieki nad małymi dziećmi. Akcja skierowana była do opiekunów, którzy spędzają wolny czas z dziećmi w Sopocie szczególnie w rejonie pasa nadmorskiego i plaży.

Wczoraj na Placu Zdrojowym oraz plaży policjanci promowali akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”- kampania ta organizowana jest pod patronatem Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz rozpoczęli akcję informacyjną w ramach, której przypominali rodzicom o potrzebie zwracania szczególnej uwagi w trakcie opieki nad małymi dziećmi.

Mimo, że zarówno w zakresie wypadków jak i utonięć osób w Sopocie nie odnotowaliśmy, to bezsprzecznie stwierdzić należy, że każdy tego rodzaju przypadek jest dramatem nie tylko dla ofiary takiego zdarzenia, ale przede wszystkim dla jego rodziny i najbliższych. Dlatego policjanci mając na celu zapobieganie tego typu zdarzeniom oraz aby poprawić poczucie bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, policjanci promowali na sopockiej plaży akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Celem wczorajszych działań było przede wszystkim zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczenie takich wypadków. Policjanci na plaży rozmawiali z dziećmi oraz ich rodzicami na temat bezpieczeństwa wykorzystując do tego m.in. inicjatywę sopockiego hotelu Haffner, który zorganizował na plaży dla dzieci event o bezpieczeństwie. Podczas rozmów z rodzicami policjanci rozdawali materiały ministerialnego programu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą „ w postaci naklejek i ulotek edukacyjnych, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności. Podczas wczorajszych działań na plaży oraz Placu Zdrojowym policjanci apelowali również do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. Chwila nieuwagi wystarczy aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie.

Pomimo ciągłych apeli w sezonie letnim prawie codziennie policjanci i ratownicy sopockiego WOPR-u otrzymują zgłoszenia od opiekunów o zagubieniu się dzieci. Nagłaśnianie tego typu akcji wpływa na poprawę bezpieczeństwa, a zakładanie dzieciom opaski-identyfikatora w razie zagubienia umożliwia maksymalnie skrócić czas szukania dziecka przez rodziców. Wczoraj policjanci rozdali ponad 600 takich opasek, na których oprócz telefonu do rodzica można zapisać imię malucha lub chorobę na którą cierpi.

Policjanci przypominają , że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:
- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
- Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.

Gdy dziecko się zagubi:
- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.
- Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

Przypominamy, że opaski dla maluchów są dostępne w każdej wieży ratowniczej na sopockiej plaży, maja je również policjanci z patroli rowerowych. Opaski są bezpłatne i zawsze można się po nie zgłosić.

Powrót na górę strony