Wiadomości

POMOCNY DZIELNICOWY

Data publikacji 23.01.2017

W województwie pomorskim pracuje prawie 400 dzielnicowych. To policjanci, którzy bezpośrednio współpracują z obywatelami służąc im radą czy pomocą. Każdy dzielnicowy ma swój rejon, którym się opiekuje, a średnia liczba mieszkańców przypadająca na każdego z nich to prawie 6 tys. Informacje na temat swojego dzielnicowego można uzyskać poprzez aplikację Moja Komenda.

W województwie pomorskim pracuje prawie 400 dzielnicowych. To policjanci, którzy bezpośrednio współpracują z obywatelami służąc im radą czy pomocą. Każdy dzielnicowy ma swój rejon, którym się opiekuje, a średnia liczba mieszkańców przypadająca na każdego z nich to prawie 6 tys. Informacje na temat swojego dzielnicowego można uzyskać poprzez aplikację Moja Komenda.

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – to do niego zwracają się mieszkańcy ze swoimi problemami. I to on współpracując zarówno z lokalnymi społecznościami, jak i instytucjami publicznymi czy też organizacjami pozarządowymi dba o bezpieczeństwo w swoim rejonie. Diagnozując lokalne problemy dąży do skutecznego ich rozwiązania. Stan etatowy dzielnicowych w województwie pomorskim, na dzień 1 stycznia 2017 roku wynosi łącznie 393 etaty. Średnia liczba mieszkańców przypadająca na jeden etat dzielnicowego w województwie wynosi 5902 osoby.

Jednym z głównych zadań dzielnicowego jest bieżące rozpoznanie, diagnoza oraz pomoc przy rozwiązywaniu problemów mieszkańców, leżących w kompetencji Policji. Dzielnicowy to policjant samodzielny, potrafiący nawiązywać i budować właściwe relacje z mieszkańcami. W tym celu zdobywa wiedzę o rejonie i jego mieszkańcach poprzez osobisty kontakt oraz obchód swojego rejonu służbowego. Dzielnicowy nawiązuje współpracę z instytucjami oraz osobami zainteresowanymi bezpieczeństwem i porządkiem, wykorzystuje wszelkie możliwe i dostępne informacje o zagrożeniach występujących w rejonie.

Nowa koncepcja pracy dzielnicowego, w którą wpisuje się wdrożone z dniem 1 lipca 2016 roku Zarządzenie Nr 5 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 czerwca 2016 roku w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowego i kierownika dzielnicowych zakłada, że dzielnicowy to policjant zainteresowany bezpieczeństwem mieszkańców, spędzający jak najwięcej ogólnego czasu służby w obchodzie swojego rejonu służbowego, a działania podejmowane przez dzielnicowego mają służyć społeczeństwu.

Podejmowane w ostatnim czasie działania na rzecz uspołecznienia pracy dzielnicowych, wiążą się głównie z odciążeniem ich od wybranych, dotychczas realizowanych zadań, co powinno przełożyć się na rzecz bezpośredniej współpracy ze społeczeństwem. W celu osiągnięcia tego założenia, w garnizonie pomorskim podjęto działania polegające m.in. na ograniczeniu kierowania dzielnicowych do służby patrolowej, służby w strukturach Nieetatowych Pododdziałów Policji oraz całkowitym odciążeniu (od 1 stycznia 2017 roku) od prowadzenia postępowań sprawdzających i przygotowawczych, a także czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia. Istotne znaczenie ma tworzenie nowych etatów dzielnicowych, oraz sukcesywne uzupełnianie wakatów, a także definitywne odchodzenie od instytucji „długoterminowego” powierzania obowiązków na tym stanowisku.

Wszystkich dzielnicowych wyposażono w służbowe telefony komórkowe, funkcyjne skrzynki poczty elektronicznej, a także zapewniono dostęp do Internetu. Informacje na temat dzielnicowych można uzyskać poprzez aplikację Moja Komenda.

Dzielnicowi to policjanci nietuzinkowi, o czym świadczyć mogą przytoczone niżej przykłady.

Podkom. Ryszard Gneba – jego dewizą jest „pokazać ludziom, że zależy nam na rozwiązaniu ich problemu, i że nie są pozostawieni sami sobie”. Policjant ten ma 35 lat, żonę i dwójkę dzieci. W policji służy od 2003 rok i od początku w szeregach prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. W 2007 roku wyjechał na misję pokojową do Kosowa gdzie został ranny. Od początku ma nieposzlakowaną opinię i cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców swojego rejonu. Dowodem na to jest dwukrotne wybranie go dzielnicowym roku. Oraz odznaczenie w 2012 roku brązową odznaką „Zasłużony Policjant”. Pracuje na terenie Kartuz i w swoim rejonie ma ulice: Antoniego Abrahama, Adama Mickiewicza, Bolesława Prusa, Brzozowa, Bukowa, Burchardztwo, Chmieleńska, Dębowa, Henryka Sienkiewicza, Jana Kochanowskiego, Jarzębinowa, Jesionowa, Juliusza Słowackiego, Klonowa, Kościerska, Kwiatowa, Leśna, Lipowa, Marii Konopnickiej, Mikołaja Reja, Ogródków Działkowych, Marszałka józefa Piłsudskiego, Polna, Przy Torach, Franciszka Sędzickiego, Franciszka Tredera, Zacisze, Zamkowa, Zielone Wzgórze oraz osiedla Hieronima Derdowskiego, Gen. Władysława Sikorskiego i Gen. Józefa Wybickiego.

Mł.asp. Jakub Sadowski – instruktor taktyk i technik interwencji współpracujący z młodzieżą. W Policji służbę pełni od 9 lat, obecnie na stanowisku dzielnicowego miasta i gminy Stare Pole, wcześniej pełnił obowiązki dzielnicowego gminy Nowy Staw. W 2013 roku udzielił pomocy mężczyźnie, który zasłabł w samochodzie na drodze krajowej nr 22. Wójt Gminy Lichnowy Jan Michalski wyróżnił funkcjonariusza za pełną poświęcenia służbę na rzecz mieszkańców. Od grudnia 2015 roku jest dzielnicowym miasta i gminy Stare Pole. Udziela się społecznie, jest członkiem gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, co roku uczestniczy w obozie szkoleniowym dla uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, gdzie prowadzi zajęcia z taktyk i technik interwencji. Ukończył specjalistyczne kursy: dzielnicowego, zatrzymania agresywnych osób, instruktora taktyki i technik interwencji. Posiada tytuł magistra ukończył studia o kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i zarządzanie kryzysowe. Prywatnie mąż i ojciec 1,5 rocznego Jasia.

Asp. szt. Sebastian Lichucki – zasłużony dzielnicowy, którego wizytówką jest skuteczność. Policjant ten pracuje w lęborskiej komendzie policji od17 lat. Dzielnicowym jest od lat 12. Obecnie jego rejon służbowy obejmuje teren gminy Nowa Wieś Lęborska. Policjant wielokrotnie przyczynił się do zatrzymania przestępców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa (kradzieże, kradzieże z włamaniami, nietrzeźwi kierujący pojazdami) oraz osób poszukiwanych. Dzięki pracy tego funkcjonariusza odzyskanych zostało wiele przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Do swoich sukcesów policjant może zaliczyć w ostatnim czasie m.in. zatrzymanie na gorącym uczynku sprawcy kradzieży z włamaniem do świetlicy wiejskiej i odzyskaniem skradzionych przedmiotów. W 2016 roku policjant po służbie ujawnił i zatrzymał sprawcę kradzieży drewna w lesie. Za swoje wyniki w służbie asp.szt. Lichucki był wielokrotnie nagradzany przez kierownictwo lęborskiej jednostki.
Asp. szt. Sebastian Lichucki niejednokrotnie uczestniczył w działaniach podejmowanych m.in. ze Strażą Miejską, Strażą Rybacką, ustalając i kontrolując miejsca przebywania osób narażonych na wychłodzenie, czy zapobiegając zjawisku kłusownictwa w okresie ochronnym ryb. Z jego inicjatywy, w ramach procedury „Niebieskiej Karty”, wszczynano procedurę leczenia osób uzależnionych od alkoholu, których nałóg był jedną z przyczyn przemocy domowej. Jego praca przyczyniła się też do zatrzymania i skazania prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności czterech sprawców przemocy domowej, którzy znęcali się nad członkami rodziny. Dzielnicowy czynnie angażuje się również w działania profilaktyczne na terenie naszego powiatu, podczas których spotyka się z dziećmi, młodzieżą szkolną i seniorami, rozmawiając z nimi o szeroko pojętym bezpieczeństwie.
W lipcu 2016 roku praca asp. szt. Sebastiana Lichuckiego została doceniona przez Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska, Pana Ryszarda Wittke, który za szczególne zaangażowanie w realizację zadań służbowych na rzecz bezpieczeństwa mieszańców tej gminy, nagrodził policjanta nagrodą pieniężną.
Policjant interesuje się fotografią, grą w szachy, jego pasją jest turystyka górska i uwiecznianie pięknych górskich widoków na zdjęciach.

Sierż. sztab. Daniel Zegzuła – zwycięzca i finalista konkursów „Dzielnicowy Roku” Pomimo krótkiego stażu służby w Policji oraz w wykonywaniu zadań na stanowisku dzielnicowego sierż. sztab. Daniel Zegzuła wykazał się wszechstronną wiedzą, która pozwoliła mu na zajęcie I miejsca w wojewódzkim Finale IV Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku 2013”, oraz II miejsca w wojewódzkim Finale VI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku 2015”. Funkcjonariusz dodatkowo podnosił w tym czasie swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w szkoleniu zagranicznym w 2014 roku odbywającym się na terenie Szwecji z zakresu profilaktyki policyjnej i programów prewencyjnych.

Na wniosek Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie w 2016 roku w dniu 11 listopada policjant ten uzyskał przedterminowy awans na stopień sierżanta sztabowego Policji za szczególne wyróżnienia w pracy i przyczynianie się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa społeczności lokalnej.

Sierż. sztab. Aleksandra Hofmann – odznaczona Brązową Odznaką Zasłużony Policjant Dzielnicowa Zespołu do spraw Prewencji Posterunku Policji w Krynicy Morskie jest inicjatorką i współorganizatorem licznych kampanii i programów prewencyjnych podejmowanych na terenie miasta Krynica Morska we współpracy z przedstawicielami samorządu terytorialnego, placówek oświatowych oraz innych podmiotów pozapolicyjnych. Sierż. sztab. Aleksandra Hofmann w szczególności jest współtwórcą i współorganizatorem wielu lokalnych kampanii społecznych, tj: „Reaguj na przemoc”, „Krynica Morska przeciw pijanym kierowcom”, „Postaw na rodzinę”, „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Krynica Morska przeciw przemocy rówieśniczej i dopalaczom” sierż. sztab. Hofmann czynnie uczestniczy w działaniach koalicji antyprzemocowej i antydopalaczowej powołanej na terenie miasta, które było pierwszą w powiecie nowodworskim jednostką samorządu terytorialnego objętą tego typu inicjatywą, służąc, jako jej współorganizator i pomysłodawca, specjalistyczną wiedzą podmiotom zainteresowanym ograniczeniem przedmiotowych patologii. Policjantka jest również pomysłodawczynią powstawania kalendarzy zawierających prace uczniów Zespołu Szkół w Krynicy Morskiej o tematyce związanej z przeciwdziałaniem patologiom społecznym, które corocznie są rozpropagowywane wśród lokalnych urzędów i organizacji.

Funkcjonariuszka uczestniczyła w realizacji projektu pn. ,,Pomorski Dzielnicowy oczami dziecka”, wynikającego z realizacji zadań ,,Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, gdzie, w szczególności dzięki znacznemu wkładowi pracy policjantki, projekt ten został złożony przez Starostę Nowodworskiego do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, po czym spotkał się z akceptacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, uzyskując III miejsce spośród wszystkich podobnych projektów składanych przez poszczególne województwa.

W 2016 roku odznaczona Brązową Odznaką Zasłużony Policjant

Powrót na górę strony