Wiadomości

Pomorskie - policja utrudnia życie blokersom

Data publikacji 17.11.2004

Z przeprowadzanych badań socjologicznych na temat poczucia bezpieczeństwa wynika, że jednym ze zjawisk, które najbardziej doskwierają ludziom i które wpływają na obniżenie poczucia bezpieczeństwa, są grupki młodzieży gromadzące się w miejscach publicznych, najczęściej tam gdzie mieszkają - na blokowiskach.

Z przeprowadzanych badań socjologicznych na temat poczucia bezpieczeństwa wynika, że jednym ze zjawisk, które najbardziej doskwierają ludziom i które wpływają na obniżenie poczucia bezpieczeństwa, są grupki młodzieży gromadzące się w miejscach publicznych, najczęściej tam gdzie mieszkają - na blokowiskach. Ludzie obawiają się często agresywnie zachowujących się młodych ludzi, którzy nierzadko są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Problem narkomanii to nie tylko kwestia tego, że ci młodzi ludzie są pod wpływem narkotyków. Oni również nierzadko rozprowadzają je wśród "swoich". W tego typu grupach często spotykamy sprawców włamań, kradzieży, pobić, rozboi czy aktów wandalizmu.

Policja pomorska dużą wagę przywiązuje do tego, co mówi społeczeństwo i czego od niej oczekuje, dlatego w wydziale prewencji komendy wojewódzkiej zrodził się pomysł, aby działania nękające blokersów prowadzone były regularnie. Tak też się dzieje. Od początku listopada akcje takie miały już miejsce w Gdańsku, Starogardzie Gd., Gdyni, Człuchowie. Tam będą powtarzane, zaczną je wkrótce pozostałe jednostki naszego województwa.

Działania polegają m.in. na tym, aby rozpoznać dokładnie to środowisko, dlatego grupki młodych osób wystających pod blokami są legitymowane. Policjanci mają prawo skontrolować, czy osoby te mają przy sobie przedmioty, których posiadanie jest zabronione, przedmioty pochodzące z przestępstwa lub narkotyki. Policjanci natychmiast i bezwzględnie reagują na wszelkie przejawy łamania prawa.

Celem naszych działań jest wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa, którzy zobaczą, że grupki potencjalnie niebezpiecznych młodych ludzi, których się obawiają nie są bezkarne, że policjanci są i nie dopuszczają do popełniania przestępstw i wykroczeń. Natomiast blokersi muszą mieć świadomość, że w każdej chwili mogą zostać skontrolowani przez policję i że policja ich zna.

Podczas tylko wczorajszych działań, które miały miejsce na terenie podległym I KP (Orunia, Chełm), w których policję aktywnie wspierali strażnicy miejscy, m.in.:

  • wylegitymowano 159 osób,
  • pouczono 62,
  • zatrzymano do wytrzeźwienia 1, do ustalenia miejsca pobytu 1,
  • skontrolowano 13 pojazdów, 122 miejsca zagrożone, 90 miejsc spożywania alkoholu,
  • w policyjnych bazach danych sprawdzono 128 osób, 14 pojazdów, 5 dokumentów, 43 rzeczy, np. telefony komórkowe.
Działania takie prowadzili również wczoraj policjanci z Gdyni.

Dysponujemy filmem z wczorajszych działań - zapraszamy do zespołu prasowego dziś o godz. 12.00.

Powrót na górę strony