Przypominamy o terminie wymiany praw jazdy !!
Zbliża się termin, w którym dokonać należy wymiany praw jazdy wydanych między 1 stycznia 1984r. a 30 kwietnia 1993r.
Zbliża się termin, w którym dokonać należy wymiany praw jazdy wydanych między 1 stycznia 1984r. a 30 kwietnia 1993r. Do wymiany prawa jazdy bierze się pod uwagę datę jego wydania, a nie datę uzyskania po raz pierwszy uprawnień do kierowania. Może się zdarzyć, iż osoba, która otrzymała swoje pierwsze prawo jazdy np. w 1986 roku, ale wymieniła dokument po 1993 roku, nie będzie zmuszona do jego wymiany.
Informujemy, że po tym terminie prawa jazdy wydane w okresie 1.01.1984-30.04.1993r. tracą ważność. Mając na uwadze problemy z wymianą praw jazdy, a także określony w rozporządzeniu termin 30 dni, w jakim zakończyć powinna się procedura związana z wymianą prawa jazdy, kierowca powinien odpowiednio wcześniej wystąpić z wnioskiem o wymianę, tak aby w dniu upływu ważności starego prawa jazdy dysponować już nowym dokumentem. Zapewne tak, jak w latach poprzednich, mogą się zdarzyć sytuacje, w których pomimo złożenia wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem osoba nie uzyska nowego prawa jazdy. Brak nowego prawa jazdy jest traktowane jako kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień, za co grozi kara grzywny w wysokości 500 złotych. Jeżeli po 1 stycznia osoba nadal będzie posługiwać się starym prawem jazdy, policjant ma obowiązek zatrzymać dokument i wydać pokwitowanie, które będzie umożliwiało jazdę przez okres 7 dni.
Okres ważności, na jaki zostały wydane dotychczasowe dokumenty praw jazdy, jak i zakres wyszczególnionych w nich uprawnień, zostają zachowane na nowych dokumentach, o ile są zgodne z danymi zawartymi w posiadanych przez organ wydający aktach ewidencyjnych kierowcy. Oznacza to, że jeżeli np. na dokumencie prawa jazdy określony został jego bezterminowy okres ważności, a brak jest w dokumentacji orzeczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt lub orzeczenie zawiera termin kolejnego badania lekarskiego /który upłynął/, nowy dokument zostanie wydany na okres wynikający z aktualnego orzeczenia lekarskiego, które osoba winna dostarczyć na wezwanie urzędu.