Wiadomości

Gdańsk - AFIS pomógł zidentyfikować 2 zmarłych mężczyzn

Data publikacji 11.10.2004

Biegły z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku, dzięki systemowi automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej AFIS, zidentyfikował tożsamość dwóch mężczyzn, których ciała znaleziono 4.10 w mieszkaniu w bloku przy ul. Warszawskiej w Gdyni.

Biegły z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku, dzięki systemowi automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej AFIS, zidentyfikował tożsamość dwóch mężczyzn, których ciała znaleziono 4.10 w mieszkaniu w bloku przy ul. Warszawskiej w Gdyni. Ciała zostały odnalezione w stanie rozkładu przez przypadkowych świadków, którzy natychmiast powiadomili policję. Jeden ze znalezionych mężczyzna miał cztery rany kłute, prawdopodobnie po nożu. Drugie ciało było bez obrażeń. W mieszkaniu panował ogólny bałagan i pełno było butelek po alkoholu. W czasie sekcji zwłok pobrano odciski palców obydwu denatów, a następnie wprowadzono je do systemu AFIS. Okazało się, że obaj figurują w systemie, dzięki czemu możliwa była identyfikacja ich tożsamości. Jeden z nich to 53-letni Grzegorz C., a drugi - 46-letni Henryk N. W przeszłości byli przesłuchiwani jako osoby podejrzane o dokonanie kradzieży z włamaniem, w związku z czym pobrano ich odciski palców do kartoteki policyjnej. Jeden był daktyloskopowany w 1983 roku, drugi - w 2000. Niewykluczone, że pomiędzy mężczyznami doszło do kłótni, w wyniku której jeden z nich zaatakował nożem drugiego. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z KMP w Gdyni.

System AFIS funkcjonuje w naszym województwie od 2002 roku. Jest to system automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej. Działa w sposób następujący: ślad opuszka palca skanuje się, a następnie jest on automatycznie kodowany przez system. Tak zakodowany ślad wysyła się drogą elektroniczną do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, gdzie jest on porównywany do odcisków zgromadzonych w tamtejszej bazie danych kart daktyloskopijnych. W centralnej bazie w KGP znajduje się ponad 3 mln wprowadzonych kart daktyloskopijnych, w tym ponad 100 tys. tylko z woj. pomorskiego. Szukając osoby po śladach daktyloskopijnych, już o kilku minutach pomorskie laboratorium może otrzymać odpowiedŸ, do kogo dany odcisk należy. W roku 2002 w woj. pomorskim dzięki niemu wykryto 303 sprawy, które były wcześniej umorzone, w roku 2003 wykryto 220 spraw, a w tym roku - już 104.

Powrót na górę strony