Wiadomości

CBŚ - zatrzymanie 19 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zabezpieczono 23000 litrów alkoholu, 30 000 paczek papierosów, 500 fałszywych znaków akcyzy

Data publikacji 30.09.2004

30.09.04 do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy zostaną doprowadzone osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się nielegalną produkcją i dystrybucją alkoholu oraz przemytem papierosów na dużą skalę.

30.09.04 do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy zostaną doprowadzone osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się nielegalną produkcją i dystrybucją alkoholu oraz przemytem papierosów na dużą skalę. Jest to efekt prowadzonych działań przez policjantów z Zarządu XI w Gdańsku CBŚ KGP.

W miniony wtorek tj. 28.09. br. policjanci z 5 Wydziału Zamiejscowego w Bydgoszczy i 6 w Toruniu razem z policjantami z KWP z Bydgoszczy na terenie województw kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i lubelskiego w kilkunastu miejscach zatrzymali 19 osób, w tym 4 kobiety - w większości są to mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. W wyniku precyzyjnie zaplanowanej, a następnie przeprowadzonej akcji zabezpieczono ponad 23 000 litrów spirytusu pod różną postacią, ponad 500 fałszywych znaków towarowych akcyzy, blisko 30 000 paczek papierosów różnych marek pochodzących z przemytu bez polskich znaków towarowych akcyzy. Dzięki temu zlikwidowano kompletną "linię produkcyjną" służącą do odkażania, odbarwiania i osłabiania, a następnie do rozlewania alkoholu etylowego. Znaleziono i zabezpieczono także etykiety oraz butelki i kapsle do wódek różnego gatunku, a także inne przedmioty służące do konfekcjonowania alkoholi.

Jak ustalili policjanci prowadzący to śledztwo pod nadzorem Wydziału VII do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy zatrzymani działając w zorganizowanej grupie przestępczej, co najmniej od listopada ubiegłego roku odkażali i osłabiali działanie środka skażającego spirytus, a następnie rozlewali go i zaopatrywali w fałszywe znaki towarowe akcyzy, po czym wprowadzali go na rynek jako wódki różnego gatunku. Z zebranych w śledztwie materiałów wynika, że członkowie tej grupy wprowadzili w ten sposób na polski rynek ponad 100 tysięcy litrów alkoholu wartości około 400 tysięcy złotych i uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu. Ponadto policjanci zabezpieczyli ponad 50 tysięcy złotych w gotówce, kilka samochodów oraz inne ruchomości, które mogą ulec przepadkowi.

Wszystkim 19 zatrzymanym osobom przedstawione zostały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, o fałszerstwo i nielegalną produkcję alkoholu. Za popełnienie przestępstw, jakie zarzucamy podejrzanym, przepisy karne przewidują do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony