Wiadomości

Handel ludźmi - jak uniknąć niebezpieczeństwa

Data publikacji 05.08.2004

Handel ludźmi to przestępstwo określone w artykule 253 par 1 kk "kto uprawia handel ludźmi, nawet za ich zgodą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3".

Handel ludźmi to przestępstwo określone w artykule 253 par 1 kk "kto uprawia handel ludźmi, nawet za ich zgodą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3". Przez handel ludźmi rozumiemy werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób z zastosowaniem gróźb oraz innych form przymusu (uprowadzenia, oszustwa, nadużycia władzy itp.). Handel ludźmi rozwinął się w Polsce po transformacji ustrojowej. Obecnie otwarcie się dla nas rynków pracy w Europie może sprzyjać również osobom, które po pretekstem dobrze płatnej legalnej pracy za zachodzie organizują wyjazdy, które kończą się np. sprzedażą kobiet do omów publicznych. Warto cały czas ostrzegać przed tym, ponieważ osoby trudniące się handel ludźmi doskonalą swoje metody. Ich "oferty pracy" dotyczą najczęściej pracy w barach, opieki nad dziećmi i osobami starszymi, zbioru owoców itp. Oferty te skierowane się głównie do młodych kobiet, nie wymaga się od nich konkretnego przygotowania zawodowego ani znajomości języka. Co zatem można zrobić, by nie stać się ofiarą niebezpiecznych oszustów:

  • z ogromną ostrożnością podchodzić do wszelkich ofert pracy za granicą - bezpieczniej jest korzystać z ofert instytucji powołanych do pośrednictwa pracy;
  • należy sprawdzić legalność działania osób, które oferują pracę oraz dokładnie sprawdzić umowę;
  • należy żądać informacji o miejscu pracy, jego dokładnym adresie i osobach, z którymi wyjedziemy;
  • w przypadku wyjazdu należy zostawić bliskim dokładny adres i telefon.
Trzeba bardzo dokładnie przemyśleć sprawę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej zrezygnować. Kiedy jednak stanie się nieszczęście pomocy można szukać w fundacji La Strada. Tam można również sprawdzić miejsca przyszłej pracy za granicą. Kobiety, które trafiły do domów publicznych powinny po powrocie do kraju zawiadomić policję. Tylko w ten sposób można ustalić i ukarać sprawców procederu. Pamiętajmy, zgłosić policji ta sprawę również anonimowo. Np. w KWP w Gdańsku funkcjonuje anonimowy bezpłatny numer "Crime stoppers" 0-800-677-777.

Zachęcamy Państwa do zainteresowanie się tym tematem i rozpropagowania porad prewencyjnych wśród mieszkańców naszego województwa. Na temat szczegółowych porad i samego problemy można porozmawiać z asp. Ewą Czajkowska, tel. 32-15-441.

Powrót na górę strony