Wiadomości

KWP - zatrzymanie skorumpowanych diagnostów samochodowych

Data publikacji 30.07.2004

29.07 wydział dw. z korupcją KWP zatrzymał Jacka W. i Zygmunta J. - diagnostów z uprawnieniami do badań technicznych samochodów zatrudnionych w jednej z pomorskich stacji kontroli pojazdów.

29.07 wydział dw. z korupcją KWP zatrzymał Jacka W. i Zygmunta J. - diagnostów z uprawnieniami do badań technicznych samochodów zatrudnionych w jednej z pomorskich stacji kontroli pojazdów. Mężczyźni ci przyjmowali korzyści majątkowe bądź osobiste w zamian za poświadczenie nieprawdy w dowodach rejestracyjnych pojazdów. Jest to przestępstwo z art. 271 par. 3 w zbiegu z art.231 k.k.

Diagności, jako funkcjonariusze publiczni, niedopełniali swoich obowiązków bądź przekraczali uprawnienia stosując następujące mechanizmy przestępcze:

  • Przedłużali okres dopuszczalności do ruchu pojazdów, które w ogóle nie były poddane badaniom,
  • Poświadczali ważność dowodów rejestracyjnych użytkownikom, którzy pojawiali się na stacji bez pojazdów,
  • Poświadczali ważność dowodów rejestracyjnych w miejscu zamieszkania właścicieli lub użytkowników pojazdów,
  • Przeprowadzali fikcyjne badania w sposób hurtowy u właścicieli autokomisów,
  • Realizowali usługi w zakresie poświadczania ważności dowodów rejestracyjnych pojazdów sprowadzanych z zagranicy.

Diagności przyjmowali korzyści majątkowe w kwotach od 10 do 50 zł, co stanowiło od 10 do 50% wartości badania diagnostycznego (94 zł) albo też w formie butelek alkoholu.

Ustalenia funkcjonariuszy wydziału dw. z korupcją potwierdzają, że ponad 50% pojazdów zarejestrowanych przez Zygmunta J. i Jacka W. w dokumentacji stacji jako przebadane technicznie, nie było w ogóle poddawanych badaniom. U obu podejrzanych dokonano zabezpieczenia mienia.

Przestępczy proceder realizowany przez diagnostów jest szczególnie niebezpieczny społecznie. Umożliwia poruszanie się po drogach samochodów niesprawnych, pojazdów sprowadzanych z zagranicy zagrażających zdrowiu i życiu właścicieli i innych użytkowników dróg itp.

Działania funkcjonariuszy wydziału dw. z korupcją od 4 miesięcy ukierunkowane są na rozpoznawanie i wykrywanie mechanizmów i sprawców przestępstw korupcyjnych w różnych obszarach życia publicznego. Chodzi zarówno o korupcję w urzędzie czy organach administracji państwowej i samorządowej, jak i korupcję na co dzień uciążliwą dla obywateli, np. w związku z egzaminami na prawo jazdy czy badaniami technicznymi pojazdów.

Powrót na górę strony