Wiadomości

Kierujący pod wpływem narkotyków

Data publikacji 21.06.2004

21.06 około godz. 22.20 - policjanci z Oddziału Prewencji KWP w Gdańsku, którzy pełnili służbę w Krynicy Morskiej /powiat Nowy Dwór Gd./ zatrzymali do kontroli drogowej Renault Clio, którym jechało pięciu młodych mężczyzn. Policjanci ujawnili 3 sprasowane kostki haszyszu. Policjanci ustalili, że 20 gram haszyszu mężczyźni kupili tego dnia od n/n mężczyzny.

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Najczęściej na drodze podczas rutynowych kontroli zatrzymujemy kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu jednak zdarzają się i tacy kierowcy, którzy zapominają, że prowadzenie pojazdu pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu również stanowi naruszenie prawa. Środki działające podobnie do alkoholu to np. środki odurzające, psychotropowe lub farmaceutyczne silnie upośledzające sprawność psychofizyczną lub mogącą wpływać upośledzająco. Przy kwalifikacji zachowania kierowania po użyciu środków działających podobnie do alkoholu należy uwzględnić, że nie istnieje wartość graniczna jak np. w wypadku alkoholu. Wielki popyt na narkotyki, szczególnie na dyskotekach, na co dzień, w szkole i w czasie wolnym spowodował, iż również niektórzy kierowcy są pod ich wpływem.

  • Nowy Dwór Gdański
    21.06 około godz. 22.20 - policjanci z Oddziału Prewencji KWP w Gdańsku, którzy pełnili służbę w Krynicy Morskiej zatrzymali do kontroli drogowej Renault Clio, którym jechało pięciu młodych mężczyzn. Policjanci ujawnili 3 sprasowane kostki haszyszu. Policjanci ustalili, że 20 gram haszyszu mężczyźni kupili tego dnia od n/n mężczyzny. Wszyscy zatrzymani przyznali się, że są pod działaniem środków odurzających. Od kierowcy 22-letniego mieszkańca Malborka do dalszego badania pobrano krew, która będzie przebadana pod katem stwierdzenia stężenia środka odurzającego w organizmie. Pasażerowie są mieszkańcami Malborka jeden z nich ma 16-lat pozostali mają 18 lat.
  • Słupsk
    21.06 około godz. 2.35 przy ul. Kadłubka policjanci zatrzymali do kontroli drogowej Renault Lagunę, w samochodzie policjanci zabezpieczyli narkotyki: 13 aluminiowych zawiniątek z suszem prawdopodobnie marihuana i jeden woreczek prawdopodobnie też z tym narkotykiem i jeszcze jeden woreczek z białym proszkiem. Kierującego poddano badaniu na zawartość środków odurzających - okazało się, że był pod wpływem amfetaminy. Obu mężczyzn zatrzymano, są to mieszkańcy Słupska - 21-letni Damian R. i 20-letni Robert S.

W naszym województwie coraz więcej policjantów, potrafi ocenić stan kierującego obserwując jego zachowanie. Od 19 lipca 2003 roku po kilku latach oczekiwań weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazów środków działających podobnie do alkoholu ora warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie . Środki działające podobnie do alkoholu wymienione w rozporządzeniu to:

  • opiaty /zawierają m.in. morfinę, heroinę, kodeinę - związki te są też stosowane w medycynie jako silnie działające leki przeciwbólowe i znieczulające/,
  • tetrahydrokanabinole /marihuana, haszysz/,
  • benzodiazepiny /leki zawierające benzodiazepiny, są to najczęściej środki nasenne i uspokajające np. relanium, oxazepan, nitarzepan/
  • amfetamina i jej analogi,
  • kokaina.

Rozporządzenie to, nie tylko podaje wykaz substancji ale również określa warunki przeprowadzenia badań na zawartość środków działających podobnie do alkoholu. Dopuszcza trzy rodzaje badań. Krew i mocz można badać już teraz, badanie śliny będzie możliwe dopiero w lipcu 2004 roku. Krew musi pobrać lekarz, pielęgniarka i sporządzić protokół z tej czynności. Pobranie moczu do badania przeprowadza się w zakładach opieki zdrowotnej w obecności lekarza lub pielęgniarki tej samej płci co osoba badana.
Należy zwrócić jeszcze uwagę na zakazane substancje, które często znajdują się w różnego typu lekach. Niestety może się zdarzyć że na opakowaniach leków nie zawsze znajdą się ostrzeżenia, by po nich nie prowadzić. W razie wątpliwości należy zasięgnąć informacji u lekarza. Jest to o tyle ważne, że odpowiedzialność zawsze spoczywa na prowadzącym pojazd. Podobnie jak w przypadku syropu zawierającego alkohol, na nic zda się tłumaczenie kierowcy, że nie zdawał on sobie sprawy co zawiera zażywany przez niego środek.

Powrót na górę strony