Wiadomości

POLICJANCI PODSUMOWALI POLICYJNY PROGRAM PREWENCYJNY

Data publikacji 26.01.2015

Policjanci puckiej drogówki podsumowali wprowadzony na wiosnę ubiegłego roku program prewencyjny "Widoczny pieszy kierowcę cieszy". Wg statystyk jest mniej zdarzeń z udziałem pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego chętniej też stosują odblaski. Policjanci nadal przypominają o obowiązku ich noszenia i zapowiadają dalsze promowanie bezpieczeństwa na drodze.

Policjanci puckiej drogówki podsumowali wprowadzony na wiosnę ubiegłego roku program prewencyjny "Widoczny pieszy kierowcę cieszy". Wg statystyk jest mniej zdarzeń z udziałem pieszych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego chętniej też stosują odblaski. Policjanci nadal przypominają o obowiązku ich noszenia i zapowiadają dalsze promowanie bezpieczeństwa na drodze.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez minimalizowanie zdarzeń drogowych, spotkania z seniorami i dziećmi to tylko niektóre podstawowe punkty policyjnego programu prewencyjnego "Widoczny pieszy kierowcę cieszy". Jego inauguracja odbyła się w ubiegłym roku na wiosnę. Teraz przyszła pora na podsumowanie kilku miesięcy działalności puckich mundurowych.

W projekt zaangażowani byli nie tylko policjanci ruchu drogowego, ale również prewencji. Dzięki sponsorom funkcjonariusze zdobyli fundusze, które wykorzystano na ulotki, plakaty, elementy odblaskowe oraz tablice zamontowane na drodze wojewódzkiej nr 216 informujące o programie.

Policjanci podczas akcji prowadzili kampanię informacyjną w mediach oraz podczas służby na drodze. Rozdano 1,3 tys. opasek odblaskowych, 250 kamizelek odblaskowych, a w miejscach użyteczności publicznej rozwieszono ponad 100 plakatów. W ramach służby oraz podczas imprez, festynów i spotkań policjanci rozdali ponad 2 tys. ulotek i ponad 2 tys. naklejek na szybę samochodową. Podczas kościelnych mszy świętych rozgłaszano apele i promowano program.

Takie działanie szybko przyniosło spodziewane efekty. Analiza zdarzeń drogowych prowadzona przez funkcjonariuszy wykazała w porównaniu z rokiem 2013 blisko 50 % spadek wypadków drogowych z winy pieszego, 8 % spadek udziału pieszych w wypadkach, 9 % spadek ilości osób rannych i aż 25 % spadek ilości osób zabitych.

Analiza zdarzeń to jeden z punktów tego podsumowania. Kolejnym była anonimowa ankieta na temat programu. Dzięki niej funkcjonariusze poznali m.in. do ilu osób dotarła informacja o programie. Ankietowani mieli także okazję do własnych spostrzeżeń i sugestii na temat bezpieczeństwa pieszych na drodze. Ankietę wypełniło 100 osób, wśród których 51 to kobiety, a 49 to mężczyźni. Największa grupa 36 % ankietowanych to mieszkańcy w wieku 30 - 40 lat, po 23 % w wieku 20 - 30 lat oraz 40 - 50 lat. 95 % ankietowanych wiedziało o obowiązku stosowania odblasków, a 78 % słyszało o policyjnym programie prewencyjnym. Najwięcej ankietowanych dowiedziało się o nim od policjantów (27%), dalej poprzez media (25%) oraz podczas mszy świętych (14%) i od znajomych (13%). Opinie ankietowanych co do poprawy bezpieczeństwa pieszych na drodze były różne. Najwięcej dotyczyło zwiększenia kontroli i represji wobec uczestników ruchu naruszających przepisy (9 opinii). Kolejne opinie sugerowały prowadzenie spotkań i pogadanek z mieszkańcami (6), większą ilość patroli na drodze oraz monitorowanie przejść dla pieszych (5), a także dalsze przekazywanie mieszkańcom elementów odblaskowych (4).

Uzyskane przez mundurowych wyniki jednoznacznie wskazują na wysoką świadomość oraz wiedzę mieszkańców na temat problematyki związanej z bezpieczeństwem na drodze. Policjanci działania prowadzili przez blisko

7 miesięcy i osiągnęli spodziewane rezultaty. W dalszym ciągu będą prowadzić kampanię informacyjną, spotykać się z mieszkańcami i promować bezpieczeństwo na drodze.

Powrót na górę strony