Wiadomości

7 NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW ORAZ NIETRZEŹWY WIOŚLARZ

Data publikacji 07.07.2014

Podczas minionego weekendu policjanci z powiatu wejherowskiego zatrzymali 7 nietrzeźwych kierowców oraz jednego wioślarza. Mężczyzna płynący łodzią miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Nietrzeźwym kierowcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, natomiast mężczyźnie płynącemu łódką grozi kara grzywny.

Podczas minionego weekendu policjanci z powiatu wejherowskiego zatrzymali 7 nietrzeźwych kierowców oraz jednego wioślarza. Mężczyzna płynący łodzią miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Nietrzeźwym kierowcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, natomiast mężczyźnie płynącemu łódką grozi kara grzywny.

Wieczorem w sobotę policjanci otrzymali zgłoszenie, że prawdopodobnie na jeziorze znajdującym się na terenie gminy Szemud łodzią pływają osoby nietrzeźwe. Natychmiast na miejsce zostali skierowani policjanci z miejscowego komisariatu policji. Funkcjonariusze po przyjeździe na miejsce zauważyli łódź, ma której znajdowało się 3 mężczyzn. Mundurowi ich wylegitymowali. Każdy został sprawdzony pod kątem trzeźwości. Szybko okazało się, że wszyscy byli nietrzeźwi. 34 - latek miał ponad 0,5 promila, natomiast jeden z 48 - latków miał prawie 2,5 promila, a drugi, który wiosłował łodzią, prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Na szczęście w tym przypadku, nikt nie utonął. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, wioślarzowi grozi kara grzywny.

Pozostałym zatrzymanym nietrzeźwym kierowcom grozi kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Policjanci przypominają!

Wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby uniknąć, gdyby każdy pamiętał o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być zanieczyszczona. Pamiętajmy także, że nie wolno pływać łodzią pod wpływem alkoholu. Nie zapominajmy również o tym, aby:
nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
-po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
-nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
- nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
-dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
-podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Najczęstsze przyczyny utonięć, to:
- spożywanie alkoholu nad wodą, kąpiele po spożyciu alkoholu,
- kąpanie się w miejscu niestrzeżonym,
- brak kamizelki ratunkowej, brak umiejętności pływania,
- przecenianie swoich możliwości i umiejętności,
- wypadanie z łódki, jachtu.
Niektórych wypadków nad wodą można by uniknąć. Jednak często, ludzie mając błędne przekonanie, że "jednym piwem nie można się przecież upić" i wchodzą do wody. To właśnie alkohol i uśpiona nim rozwaga mogą okazać się przyczyną tragedii. Dodatkowo do utonięcia przyczynia się brak prostego zabezpieczenia jakim jest kapok. Utonąć może każdy, nawet osoba bardzo dobrze potrafiąca pływać, jeśli nie przestrzega pewnych stałych zasad dotyczących bezpiecznej kąpieli. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci zależy od samych rodziców i osób dorosłych oraz nadzoru, jaką im zapewnią a także od przestrzegania podstawowych zasad pobytu dziecka nad wodą.

Powrót na górę strony